A MOL-csoport 2019-es EBITDA eredménye meghaladta a megemelt célkitűzést

  • A 2019-es EBITDA 2,44 Mrd dollárt (708,9 Mrd Ft) ért el, ami meghaladja a megemelt célkitűzést, annak ellenére, hogy a makrokörnyezet kedvezőtlenné vált az utolsó negyedévben.
  • AKutatás-Termelés szegmensben a szénhidrogén termelés növekedett a negyedik negyedévben, a teljes évre nézve átlagosan napi 111 ezer hordó olajegyenérték volt, kissé meghaladva a kitűzött 110 ezer hordós szintet.
  • ADownstream 2019-es tiszta EBITDA 13%-kal, 866 millió dollárra (252,4 Mrd Ft) csökkent, tükrözve az alacsonyabb finomítói és a petrolkémiai árréseket.
  • A Fogyasztói Szolgáltatások EBITDA az utolsó negyedévben 30%-kal nőtt forintban számolva (24% dollárban), a teljes évben 18%-kal emelkedett.
  • Az azerbajdzsáni ACG mezőből hat hónap hozzájárulást feltételezve, várakozásaink szerint a tiszta EBITDA 2,5 milliárd dollár körül lesz 2020-ban.

A MOL-csoport nyilvánosságra hozta a 2019. évi pénzügyi eredményeit. Az év végi kedvezőtlen és változékony külső üzleti környezet ellenére a MOL 598 millió dollár (179,6 Mrd Ft) tiszta EBITDA-t termelt a negyedik negyedévben. Az éves tiszta EBITDA így 2,44 Mrd dollárt (708,9 Mrd Ft) ért el, ami meghaladja a nemrégiben megemelt célkitűzést is.  Az egyszerűsített szabad cash flow csökkent 2018-hoz képest, mivel a társaság tovább haladt a stratégiai transzformációs projektek megvalósításával, de pozitív maradt, 356 millió dollárt ért el 2019-ben.

A Kutatás-Termelés szegmensben a szénhidrogén termelés növekedett a negyedik negyedévben, a teljes évre nézve változatlan maradt, átlagosan napi 111 ezer hordó olajegyenértéket ért el, kissé meghaladva a kitűzött 110 ezer hordós szintet. Ez azonban az alacsonyabb olaj- és földgázárak miatt 17%-kal alacsonyabb EBITDA-t eredményezett, mint 2018-ban. A Kutatás-Termelés továbbra is a MOL-csoport fő cashflow termelője, jelentős, közel 700 millió dolláros egyszerűsített szabad cash flowt generált 2019-ben.

A MOL Kutatás-Termelés két fő célt tűzött ki 2020-re: egyrészt, hogy sikeresen zárja az azerbajdzsáni ACG akvizíciót és integrálja az eszközöket, ami mintegy 20 ezer tonnával növeli a csoport napi szénhidrogén termelését; másrészt, hogy a jelenlegi eszközök hatékony üzemeltetésével maximalizálja a cashflow termelést.

A Downstream üzlet 2019-es tiszta EBITDA-ja 13%-kal, 866 millió dollárra (252,4 Mrd Ft) csökkent, ami jól tükrözi a gyengébb makrokörnyezetet. A negyedik negyedévben a tiszta EBITDA 191 millió dollárra (57,5 Mrd Ft) csökkent, ez 21%-kal alacsonyabb, mint az előző év hasonló időszakában. A finomítói és a petrolkémiai árrések egyaránt csökkentek az év végén, azonban a finomítói árrések 2020 január-februárban újra javultak. Az üzemanyag iránti kereslet továbbra is erős maradt a régióban, 3,4%-kal növekedett, ami segítette a downstream üzletet.

A poliol projekt a tervezett ütemben és költségvetés szerint folyik, a nagyszabású építési munkálatok 2019-ben megkezdődtek, a teljes projekt jelenleg 50%-os készültségnél tart.

Megszületett a végső beruházási döntés a Rijekai Finomító Maradékfeldolgozó Projektről, melynek célja, hogy az INA downstream üzletágát fenntarthatóvá és jövedelmezővé tegye. A projekt egyik eleme egy késleltetett kokszoló üzem felépítése, amelyet várhatóan 2023-ban helyeznek üzembe.

A Fogyasztói Szolgáltatások volt a „sztár” 2019-ben, a szegmens EBITDA-ja 30%-kal nőtt forintban számolva (24% dollárban) az utolsó negyedévben, 2018 hasonló időszakához képest. A szegmens így ismét erős évet zárt, két számjegyű eredménynövekedést felmutatva. A Fogyasztói Szolgáltatások számos fontos mérföldkövet ért el, többek közt a nem üzemanyag termékek árrése az év végére elérte a teljes árrés 30%-át. Folytatódott a töltőállomás hálózat átalakítása a Fresh Corner concepció mentén: év végére a Fresh Cornerek száma 877-re nőtt az egy évvel korábbi 687-ről.

A Gázszállítási üzletág 71 millió dollár (21,2 Mrd Ft) EBITDA-t ért el 2019 utolsó negyedévében, ami 48%-kal magasabb az előző év azonos időszakához képest, mert a kapacitás igény jelentősen növekedett az orosz-ukrán tranzitszerződés körüli bizonytalanság miatt. A működési költségek több mint 10%-kal csökkentek, mivel az üzemeltetési gáz és a hálózati veszteség is alacsonyabb volt, mint a megelőző évben, valamint a földgáz ára is csökkent.

Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató elmondta: „Erős eredményt értünk el 2019-ben, ami a gyengébb külső környezet ellenére is kicsivel meghaladta a megemelt EBITDA célkitűzést.

Jelentős mérföldköveket értünk el 2030-as stratégiai transzformációs projektjeinkkel: szerződést kötöttünk Azerbajdzsánban egy jelentős upstream részesedés vásárlásról, a poliol projektnél elértük az 50%-os készültséget, míg aFogyasztói Szolgáltatások ismét rekordot döntött.

Szilárd alapjainkra építve, a növekvő globális bizonytalanság ellenére optimistán tekintünk a 2020-as évre. Új eszközeink segítségével várakozásaink szerint az EBITDA 2,5 milliárd dollárra nő, középtávon 60 dollár/hordós Brent kőolajárral számolva és még konzervatívabb petrolkémiai környezetet feltételezve. Ez ismét elég cashflowt fog biztosítani nekünk, hogy fedezze befektetéseinket a stratégiai projektjeinkben.”

https://tesztalelkemindennek.hu/nagyon-jol-jartunk-a-gyomroi-mol-kut-tesztjen/