A mítoszok arra valók, hogy lerombolják őket
Digitális technológiák használatával a fenntarthatóság kifizetődő
Véget ért Katowicében a COP24 klímavédelmi konferencia, ahol több mint 20.000 résztvevő együttműködésével várhatóan lefektetik a Párizsi Klímaegyezmény végrehajtásához szükséges szabályokat. A rendszer azonban csak akkor lesz valóban működőképes, ha az országok és az azokon belül működő üzleti, non-profit, tudományos-oktatási, illetve egyéb szervezetek mind megteszik a szükséges környezetvédelmi lépéseket. A fenntartható vállalati működés sok esetben akadályokba ütközik, mert többen úgy gondolják, hogy nem kifizetődő. A konferencia aktív szakmai résztvevőjeként és a klímaváltozás elleni harc egyik éllovasaként azonban a Schneider Electric hisz abban, hogy a fenntarthatóság és a gazdaságos működés igenis járhat kéz a kézben, ha a megfelelő technológiát használják. A vállalat most bemutatja, miként küzdhetők le a fenntarthatósági problémák és a hozzájuk kapcsolódó legfőbb kételyek.
1. mítosz: üzleti siker = környezetkárosítás
A gazdaságos vállalati működés a rendelkezésre álló eszközök miatt számos alkalommal negatív hatással van a környezetre. A digitális megoldásoknak köszönhetően azonban már létezik olyan üzleti modell, amely túlmutat a hagyományos újrahasznosításon, és lehetővé teszi a hulladék nyersanyagként való ismételt felhasználását. Ennek eredményeképpen csökken a hulladék, ráadásul az alapanyagok és késztermékek újbóli felhasználása gazdaságilag is értékteremtő. Az IoT-eszközök elősegítik az adatvezérelt és optimalizált gyártási folyamatokat, valamint jobb összeköttetést, kommunikációt biztosítanak a fogyasztókkal, így az egyes termékek életútja a nyersanyagtól az újrahasznosításig végigkövethető, míg a valós idejű visszajelzésekkel nemcsak a hulladék mennyisége, de a költségek is visszaszoríthatók.
2. mítosz: az adatok menedzselése költséges és időigényes
A digitális megoldások a látszólag végtelen mennyiségű adatot értelmezhető, emészthető információvá képesek alakítani, és ezáltal elősegíteni a fenntarthatósági kezdeményezéseket. Egy közelmúltbeli Schneider Electric tanulmány szerint azonban hiába gyűjti a vállalatok 80 százaléka az adatokat, csak 55 százalékuk rendelkezik a megfelelő IoT-eszközökkel és szoftverekkel a környezetvédelmi lehetőségek kiaknázására. Tehát a vállalatok nagy része még nem használja ki az adatelemzés előnyeit, miközben az ehhez szükséges berendezések és megoldások már rendelkezésre állnak, legyen szó az egyre intelligensebb szenzorokról, a kifinomult üzletiintelligencia-szoftverekről vagy a gépi tanulásról.
A Schneider Electric adatai szerint a legnagyobb mértékű (82 százalékos) energiamegtakarítás az épületekben rejlik. A digitális berendezésekkel felszerelt létesítményekben ugyanis rengeteg olyan adat keletkezik, amit hasznosítani lehet a fenntarthatóbb, költséghatékonyabb, sőt, komfortosabb működés érdekében. A vállalat EcoStruxureTM Building Advisor épületmenedzsment-megoldásával az automatizált adatszolgáltatás és -elemzések révén a cégek átfogó képet kapnak a működésről, így folyamatosan figyelemmel tudják kísérni az összes folyamatot, és ha kell, javítani azokat. Az IoT-technológiára és a felhőszolgáltatásokra épülő rendszerrel átlagosan 29 százalékkal csökkenthető a nem tervezett karbantartások száma, és előre ütemezhetők a szervizelések. A szoftverrel ezenkívül a fűtő-hűtő és szellőztető rendszereket érintő rejtett költségek 83 százaléka is beazonosítható. A cégek így nem használnak feleslegesen energiát, ezáltal pedig költségeket takarítanak meg, miközben az alaptevékenységükre tudnak koncentrálni.
Az EcoStruxure Building Advisor megoldásról szóló videót a képre kattintva vagy az alábbi linken tudja megtekinteni:
3. mítosz: a hírnév épül, a profit csökken
A fenntarthatósági kezdeményezések mindig befektetést igényelnek. De manapság ezek a beruházások már nemcsak a környezet, az élővilág érdekeit, valamint a cég jó hírnevét szolgálják, hanem a hatékony üzleti működést is. Az új technológiai megoldások ugyanis mindkét fajta igényt képesek egyszerre kielégíteni. A Schneider Electric kutatása szerint a vállalatok döntéshozóinak 69 százaléka 12 hónapon belül számít az új technológiák bevezetésének jelentős megtérülésére, ráadásul a megkérdezettek 75 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a digitális eszközökkel várhatóan képes lesz egy intelligens rendszerbe összekapcsolni a munkavállalókat, a munkafolyamatokat és az adatokat. Az összeköttetés és a megfelelő adatokhoz való hozzáférés pedig lehetővé teszi számukra, hogy a valós idejű információknak köszönhetően folyamatosan naprakészek legyenek. Ezáltal csökkenthetők a nem várt leállások, növelhető a berendezések élettartama, valamint az általános rendelkezésre állás is.
Az EcoStruxure Building Advisor kész és könnyen értelmezhető, az üzleti döntéseket megalapozó adatokat nyújt a karbantartóknak, a rendszeroperátoroknak és a vezetőknek egyaránt. A rendelkezésre álló információkkal megvalósítható a környezetbarát, egyben gazdaságos működés, ezáltal hatékonyabb munkavégzés és csökkenő költségek érhetők el. A napi riportoknak és az automatizált diagnosztikának köszönhetően a működés teljes mértékben átlátható, és jól beazonosíthatók a megtakarítási lehetőségek. A Schneider Electric épületmenedzsment rendszerével ráadásul átlagosan 1,5 év alatt megtérül a befektetés.