A legfiatalabb korosztály számára is fontos a vízvédelem
Kihirdették az „Így neveld a felnőtteket” gyermekpályázat díjazottjait
Lezárult a Budapesti Víz Világtalálkozó 2019 alkalmából szervezett „Így neveld a felnőtteket” pályázat, amelyre közel 300 pályamű érkezett. A zsűri két korcsoportban értékelte az alkotásokat. A Külgazdasági és Külügyminisztérium által meghirdetett gyermekpályázat azzal a céllal jött létre, hogy megmutassa, a gyerekek sok esetben fogékonyabbak a környezetvédelem iránt, mint a felnőttek, és inkább a megoldásokra fókuszálnak.
A XXI. század egyik legfontosabb és legaktuálisabb feladata a Föld vízkészletének megóvása, hiszen egyre több ország, térség számára jelent nehézséget a megfelelő vízellátás. Az október 15–17. között megrendezett Budapesti Víz Világtalálkozó 2019 célja az volt, hogy a világ politikai, gazdasági, pénzügyi és tudományos döntéshozóinak figyelmét a vízválság megelőzésére és felmerülő problémák kezelésére irányítsa. Az idei esemény mottója – „Megelőzni a vízválságot” – azonban nemcsak a vezetőknek szólt, hiszen egyénileg is rengeteget tehetünk azért, hogy egy fenntartható világban éljünk. Jól tudják ezt a gyerekek, ugyanis a környezettudatosság, bolygónk védelme egyre nagyobb figyelmet kap a gyerekek körében, akik sokkal inkább a megoldásokra fókuszálnak.
„Nem csak a gyerekekben kell tudatosítani a környezetvédelmet”
A világtalálkozó alkalmából meghirdetett „Így neveld a felnőtteket” gyermekpályázat célja rendhagyó módon éppen az volt, hogy a gyermekek szemszögéből mutassa meg, mennyi mindent tehetünk környezetünk megóvásáért, vízkészleteink tisztaságának megőrzéséért. Az általános iskolák alsó és felső tagozatos osztályaiból, két korcsoportban, összesen 278 érvényes alkotás érkezett, amelyek legfontosabb témái a szülők és gyerekek összefogása, a nemzetközi vízvédelem, a szennyezés megakadályozása, a valamint a vízkészletek tudatos használata voltak.
A legjobb alkotásokat értékes ajándékcsomagokkal jutalmazták, valamint az első helyezettek egy osztálykiránduláson vehetnek részt a Tisza-tavi Ökocentrumban, Poroszlón a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány jóvoltából. Mindkét korosztályból a legtöbb diákot nevező tanár oktatói különdíjban részesült.
A pályaműveket elbíráló szakmai zsűri tagjai: Sédy Anna, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Vízdiplomáciáért és a Duna Régió Stratégiáért Felelős Főosztály koordinációs referense, Gévai Csilla gyerekkönyv író és illusztrátor, valamint Frey Orsolya, a Well Reklám senior art directora.
Díjazottak:
I. kategória
1. helyezett: Gábor Hanga (9 éves), „Így neveld a felnőtteket”
2. helyezett: Merfelsz Mendel (9 éves), „Gyere apa, szedjük össze!”
3. helyezett: Sági Bernárd Mór (10 éves), „Azoknak, akik azt hiszik, mindent lehet”
3. helyezett: Németh Lili (9 éves), „Anya, nézd csak”
Különdíj: Varga-Sagát Csaba (10 éves), „FelhőtlensÉG”
II. kategória
1. helyezett: Nagypál Borbála (12 éves), „Mutass példát”
2. helyezett: Kasuba Gyöngyi (13 éves), „Minden csepp számít”
3. helyezett: Biró Boglárka (11 éves), „Bárhol is élj, bárki légy, vigyázz rá, mert a víz cseppje mindenhol kincset ér”
Oktatói különdíj:
I. kategória: Török Zsuzsanna, SZTEJKI Pallavicini Sándor Általános Iskola és Sándorfalvi Térségi Alapfokú Művészeti Iskola
II. kategória: Gyárfás Szabó Mónika, Szászbereki Kolping Katolikus Általános Iskola
Budapesti Víz Világtalálkozó – Budapest Water Summit
Áder János köztársasági elnök kezdeményezésére, az ENSZ szervezeteivel és a Víz Világtanáccsal együttműködve Magyarország kormánya 2013. október 8. és 11. között megrendezte az első Budapesti Víz Világtalálkozót (Budapest Water Summit 2013, BWS 2013). A BWS 2013 záródokumentuma, a „Budapesti Nyilatkozat” kimondta, hogy 2015. után a víznek önálló témaként és célkitűzésként kell szerepelnie a fejlesztéspolitikával kapcsolatos tervezésben. Az esemény jelentős szerepet játszott abban, hogy az ENSZ által 2015-ben elfogadott fenntartható fejlődési keretrendszerben (Agenda 2030) a víz és szanitáció kérdésköre önálló célkitűzésként jelenik meg (6. számú cél – Víz és szanitáció), így iránytűvé vált a fenntartható fejlődésben és a nemzetközi klímapolitikában.
A második Budapesti Víz Világtalálkozóra 2016 novemberében került sor, több mint 2200 fő részvételével. A háromnapos rendezvény célja az volt, hogy kidolgozza, milyen fordulatra van szükség a fenntartható vízgazdálkodás megvalósításához, sikeresen összekapcsolja a politikai döntéshozatali folyamatokat a tőke, a tudás, a technológia által kínált megoldási lehetőségekkel és a kulcsszerepet játszó civilekkel, azaz konkrét, gyakorlati lépésekkel mozdítsa elő a XXI. század legjelentősebb kihívásának megoldását. Kitűzött célját teljesítve, a konferencia kijelölte az elkövetkezendő 15 év vízpolitikai teendőit, az esemény végén elfogadott javaslatcsomag pedig hozzájárult a vízgazdálkodás által támogatott fenntartható fejlődési fordulat és a klímavédelem egységbe foglalásához, valamint a vízügyi fejlesztések finanszírozása megújításának tervéhez. A BWS 2016 ajánlásaira támaszkodott az ENSZ főtitkára és a Világbank Csoport elnöke által összehívott Vízügyi Elnöki Testület is, amelynek Áder János köztársasági elnök is tagja volt. Az eseményen jelen voltak a végrehajtás szempontjából kiemelten fontos finanszírozási szektor szereplői, akik elkötelezték magukat, hogy a következő 5 évben a vizes beruházásokra fordított összeget megduplázzák.
Mindkét esemény hangsúlyos része volt a vízipari szakkiállítás, amelyen – kiemelten a hazai – vízipar területén működő vállalatok, szervezetek voltak jelen. A két világszintű rendezvény így teret adott a magyar vízipar a nemzetközi szintű bemutatkozására is, amely ennek köszönhetően jelentős, több százmillió dolláros megrendelésekre tett szert.