A fővárosban épülő új lakások átlagos négyzetméterára meghaladta az 1,3 millió forintot
A Budapesten épülő új lakások átlagos négyzetméterára 21,8 százalékkal nőtt és meghaladta az 1,3 millió forintot az első negyedévben, eközben 13,1 százalékkal kevesebb új lakás épül a fővárosban, mint egy évvel korábban – közölte az Otthon Centrum kedden az MTI-vel.
Az ingatlanközvetítő hálózat összesítette az év első három hónapjában az online meghirdetett új építésű fővárosi lakásprojekteket, és megállapította, hogy Budapesten 361 új lakásberuházás van folyamatban, ezekben 27 400 lakás épül. A projektek száma 15,7 százalékkal, a lakások száma pedig 13,1 százalékkal kevesebb most, mint egy éve.
Hozzátették, a lakásállomány 32 százaléka (8700 lakás) egyelőre csak tervezett, ami 2 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
A közlemény idézte Soóki-Tóth Gábort, az Otthon Centrum elemzési vezetőjét, aki elmondta, hogy a vizsgált időszakban a meghirdetett projektek kínálati ára tovább emelkedett. Egy új építésű lakás négyzetméterét középértéken 1 334 000 forintért kínálják a fejlesztők, ami jelentős, 21,8 százalékos növekedés a tavalyi első negyedévhez viszonyítva.
A szakember hozzátette, a kerületek között ugyanakkor jelentős különbség alakult ki, az olló nagyon szétnyílt: kerületenként 768 ezer – 2,35 millió forint között váltakozik az átlagos kínálati négyzetméterár. A projektek között még nagyobb a különbség: a legalacsonyabb beruházás átlagára négyzetméterenként 614 ezer, a legdrágábbé pedig 3,68 millió forint. Előbbi a XIV., utóbbi a XII. kerületben található.
Az új építésű lakásoknál az első negyedévben a legdrágább kerületek toplistájában vezet a XII. kerület átlagosan 2,35 millió forinttal, ezt az I. kerület 2,25 millió forinttal és a II. kerület 1,97 millió forintos átlagos négyzetméterárral követi. Az idén először az V. kerület kikerült a top háromból.
A legnépszerűbb, több ezer új lakás építésének helyet adó kerületekben, például a IX., XI., vagy éppen a XIII. kerületben a kínálati négyzetméterár átlaga 1-1,5 millió forint között váltakozik.
Soóki-Tóth Gábor a közleményben megjegyezte, a projektek és a meghirdetett lakások számának csökkenése, valamint az árak emelkedése azt mutatja, hogy a beruházók elkezdik ugyan az engedélyeztetési eljárást, de a hirdetéssel még kivárnak, míg a vásárlók sietnek a vásárlással. A jelenségnek számos oka van: a romló hitelezési feltételek, az infláció és a szomszédban dúló háború szülte bizonytalanság is, ami az építési piacot is erősen befolyásolja.