A Deutsche Telekom vezetője az uniós figyelmeztetések ellenére kitart a Huawei mellett

    A Deutsche Telekom német távközlési cég vezetője, Timotheus Höttges az európai uniós figyelmeztetések ellenére kitart a Huawei kínai telekommunikációs vállalat 5G-berendezései mellett – írta a Light Reading telekommunikációs híroldal kedden.

    Höttges a Német Iparszövetség által szervezett konferencián felszólalva a héten jelezte: továbbra is szembeszáll az Európai Unióval, és csak akkor hajlandó eltávolítani a Huawei berendezéseit 5G-infrastruktúrájából, ha a német kormány betiltja őket.


    Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosa az elmúlt hetekben aggodalmának adott hangot amiatt, hogy csak kevés EU-tagország tiltotta ki a kommunikációs infrastruktúrájából a Kínából származó berendezéseket, amelyek véleménye szerint túl magas kockázatot jelentenek az ötödik generációs (5G) mobilhálózatok biztonságára. Az Európai Bizottság múlt csütörtökön felszólította az uniós tagállamokat és telekommunikációs vállalatokat, hogy ne használják a kínai Huawei és a ZTE berendezéseit saját 5G-s mobil távközlési hálózataikban.


    A Deutsche Telekom az elmúlt időszakban rengeteg berendezést vásárolt a Huaweitől 5G-hálózata kiépítéséhez. A vállalat legutóbbi éves jelentése szerint kilencvenöt százalékos lefedettség mellett 24 ezer helyszínen több mint 80 ezer antennával rendelkezik.


    A Strand Consult dán elemzőcég számításai szerint a telepített 5G-berendezések mintegy 59 százaléka a Huaweitől származik, és ezt a becslést egyelőre nem cáfolták.


    A Barclays által végzett kutatás 1,1 milliárd euróra teszi a Huawei-eszközök lecserélésének költségét, de korábbi jelentések szerint sokkal magasabb is lehet ez az összeg.


    Höttges aláhúzta: a Deutsche Telekom nem vásárol aggregációs berendezéseket kínai gyártóktól, és hálózata irányító központjában az Ericsson svéd távközlési vállalat termékeit használja a Huawei helyett, valamint a Mavenir amerikai szoftvercég által kifejlesztett termékeket is tesztel.


    A vállalat és a német politikai döntéshozók szerint ezek a korlátozások elegendőek ahhoz, hogy megvédjék a német távközlési infrastruktúrát a kínai kémkedéstől és szabotázstól – írta a Light Reading.


    Höttges rámutatott: egy elsietett döntés más iparágakra is visszaüthet. Kína Németország egyik legnagyobb kereskedelmi partnere, és a német autók, illetve szerszámgépek hatalmas felvevőpiaca. A német külügyminisztérium áprilisi közleménye szerint a Kínával folytatott kereskedelem volumene közel 300 milliárd euróra nőtt 2022-ben.


    Ezzel szemben John Strand, a Strand Consult vezérigazgatója szerint a biztonságnak elsőbbséget kellene élveznie a kereskedelmi megfontolásokkal szemben.


    Egy Tajvan elleni kínai invázió esetén Európa bajosan tudna szankciókat bevezetni Kínával szemben, mert Németország és más országok nagymértékben támaszkodnak a Huaweire – figyelmeztetett.


    Strand attól tart, hogy ahogy Oroszország fegyverként használta a gázszállítást az ukrajnai háborúban, úgy Kína is beavatkozhatna a vele szembehelyezkedő, ám kínai berendezéseket használó országok kritikus infrastruktúrájába.