Háziasszonyoknak jelenik meg könyv a passzívházakról



Egy tévhitromboló, gyakorlatias útmutató átlagembereknek

Ma már Magyarországon is jelentős a szakirodalom a passzívházakról, de ezeket szakemberek írják szakembereknek. Rezsnyák Péter kivitelező-építész hazánkban elsőként írt könyvet hétköznapi nyelven a passzívházak iránt érdeklődőknek, hiszen a családanyák és a családapák nem a fizikát akarják megtanulni, csupán annyit szeretnének elérni, hogy reális költségvetésből jó otthonuk legyen. A szakember szerint a passzívházak népszerűsége töretlen, megtérülésük pedig a jövő évben életbe lépő energetikai szabályozások miatt a mostaninál is kiemelkedőbb lesz.



Napjainkban az új ingatlanokat építő családok számára értelemszerűen rendkívül fontos, hogy amennyire csak lehet, az épület energiatakarékos legyen. A piacon számos technológia áll már rendelkezésre, amelyek az épületek energiafogyasztásának csökkentését szolgálják, ugyanakkor egy sincs olyan hatékony, mint amikor az ember passzívházat épít magának.

Rezsnyák Péter kivitelező-építész az előző nagy válság csúcspontján , tíz évvel ezelőtt azért iratkozott be utolsó tartalék forintjaiból egy passzívház tervezői tanfolyamra, hogy meggyőződjön róla, a gyakorlatban nem működik a passzívház! De ahogy haladt előre a tanulással, egyre biztosabb lett abban, hogy a passzívház nem butaság, hanem maga a zsenialitás.

A szakember az elmúlt egy évtizedben azt tapasztalta, hogy bár nő a kereslet a passzívházak iránt, és a szakirodalom is egyre jelentősebb, a megjelent műveket leggyakrabban szakemberek írják szakembereknek. Mivel a háziasszonyokat és a családapákat a fizika nem érdekli, arra az elhatározásra jutott, hogy hétköznapi nyelven megírt könyvben foglalja össze meglévő tudását a témában.

Az „Egyszerűen passzívház” című kötetben Rezsnyák Péter részletesen vezet végig, érthető módon, az ötletelés,  tervezés és az építkezés folyamatán, és sorra veszi az olyan gyakorlati tudnivalókat is, amiket az érdeklődők sok esetben nem kapnak meg máshol.

A passzívházakban nyáron kellemes idő van, akár egy vályogházban, télen pedig minimális energiával be lehet őket fűteni. Nem kell kéményt és klímaberendést beépíteni, a megfelelő hőmérséklet ugyanis árnyékolással illetve egyszerű fűtőberendezéssel könnyen megoldható. Elmondja, akár javaslatot tesznek arra, hogy lombhullató fákkal, akár egy időben elültetett diófával a nyári kánikulában hogyan árnyékolják az új otthont úgy, hogy télen a benapozás biztosítva legyen. Hiszen a fa  nyáron árnyékot ad, majd lombhullástól átengedi a napsugarakat.

Egyre több ember érdeklődik a passzívházak iránt, viszont a könyv szerzője szerint a legtöbb hozzá nem értő ember lebeszéli őket passzívház iránti vágyukról. Ezért is különösen hasznos a kötet, hiszen abból előre megtudhatnak mindent a laikusok, az árnyékolástechnikától a hatékonyfűtési megoldásokon  át az ideális hőszigetelés vastagságáig. Azaz a szerző bemutatja, hogy már nem utópia egyszerűen passzívházat építeni! Jó tudni, 2021-ben életbe lépő energetikai szabályozás miatt minden új épületnek 25% megújuló energia hányaddal kell rendelkeznie. Egy passzívház esetében egy átlagos napelemtelep nem csak a 25%-ot, hanem gondos méretezés mellett a teljes energiaigényt tudja majd fedezni, így egy passzívház energiaigénye valóban nullára csökkenthető. 

Az „Egyszerűen passzívház” című könyvet november közepétől lehet megvásárolni közvetlenül a szerzőtől, az internetes oldalán keresztül.