Hozzuk rendbe az élőket
Maylis de Kerangal: Hozzuk rendbe az élőket
Hol kezdődik a halál?
Fordította: Kiss Kornélia
Egy téli reggelen három fiú indul szörfözni a francia partokhoz. Hazafelé balesetet szenvednek, és egyiküknél már csak az agyhalál beálltát tudják megállapítani az orvosok. A 19 éves Simon Limbres szüleinek életük legnehezebb döntését kell meghozniuk: felajánlják-e fiuk szerveit, köztük a már csak gépekkel életben tartott szívét, hogy megmentsék vele a transzplantációs lista élén állókat. Kerangal végigvezeti az olvasót az élet és a halál közti láthatatlan sávon, bemutatja a szervátültetés szigorúan szabályozott jogi és orvosi folyamatát, a beavatkozás során felmerülő erkölcsi dilemmákat, és az orvosok heroikus küzdelmét az életért. A Hozzuk rendbe az élőket 24 óra története, egy emberi szívé, a halálos autóbalesettől a pillanatig, amíg dobogni kezd – másvalaki testében.
A Hozzuk rendbe az élőket című regény 2017-ben számos irodalmi díj után elnyerte a nagy presztízsű Wellcome-díjat, amelyet minden évben olyan irodalmi vagy ismeretterjesztő kötetnek ítélnek oda, amely sokat tesz az egészségügy és az orvostudomány népszerűsítéséért. Színpadi változatát az avignoni fesztiválon, a regényből forgatott filmet a velencei filmfesztiválon mutatták be.
Megrendelés
Megjelenés: 2019. november 18.
Oldalszám: 272 oldal
Méret: 125 x 197 mm
Kötés: Flexibilis
Ár: 3699 Ft
ISBN: 978 963 14 3889 5
Részlet a könyvből„A májért, a vesékért és a tüdőért hajszálra egyforma protokoll betartásával egymás után szép sorjában érkeznek a bejelentkezések – Strasbourg viszi a májat (egy hatéves kislánynak), Lyon a tüdőt (egy tizenhét éves kamasznak), Rouen pedig a veséket (egy kilencéves fiúnak) –, ugyanebben az időben Párizsban a stadiont körülölelő kanyarokban néhány motoros már húzza is fel a cipzárt a dzsekin, gyors és biztos mozdulattal, ahogy egy előre megbeszélt tervet hajt végre az ember, pif, már kész is – nagyon menő bőr pilótadzsekik egyébként, khaki színűek, narancssárga béléssel –, ugyanebben az időben már tekerik az arcuk elé a kendőt, mint a brigantik, mielőtt nekiállnának megtámadni a postakocsit, vagy ahogy a tüntető egyetemisták védik magukat a könnygáz ellen, a profibbak különben százával húzzák elő ilyenkor a pulcsi alá rejtett füstbombát, és ügyesen behelyezik az öv hátsó részén a nadrágjukba – az mondjuk, rejtély, hogyan tudtak átcsúszni az ellenőrzésen…”
A folytatáshoz kattintson ide!