A Honor nagykövete a menyasszonyát hívja elsőként a versenyek után
Tótka Sándor világ- és Európa bajnok kajakozó már megtanulta kezelni a stresszt, nem hisz a kabalákban, és verseny előtt teljesen félreteszi a telefont, hogy csak a futamra koncentrálhasson. Verseny után azonban első dolga, hogy felhívja a menyasszonyát Honor okostelefonján.
Nemcsak az érmekért, hanem a 2020-as tokiói olimpiai kvalifikációért is küzdenek sportolóink a Szegeden rendezett Kajak-Kenu Világbajnokságon 2019. augusztus 23. és 25. között. Tótka Sándor, a Honor egyik magyarországi márkanagykövete az 500 méteres férfi kajak négyes tagjaként küzd az olimpiai kvótáért a hétvégén. Ennek kapcsán kértük, meséljen a verseny előtti órákról, a felkészülésről, a csapat közös programjairól és a közösségi média által okozott stresszről.
Kajak négyes 500 méteren indulsz, összeszokott csapatban. Hogyan alakul a hétvégétek?
Csütörtökön lesz egy előfutamunk, aztán pénteken pihenő, majd szombaton a középfutam és vasárnap a döntő. Nyerni szeretnénk, remélem sikerül. A pénteki szabadnapot is kihasználjuk, a pihenés mellett a szokásos csapatépítésre. Mindegyikünk kávérajongó, a mindennapokban fix délutáni programunk a közös kávézás. Szegeden biztosan bemegyünk együtt a városba, és a kávé mellett sütizünk is egyet. Ilyenkor teljesen kikapcsolunk, hülyéskedünk. A cél, hogy feltöltődjünk a pihenőnapon.
A családod és a barátaid is ott lesznek Szegeden? A versenyek idején mennyire tartjátok a kapcsolatot?
A szüleim és menyasszonyom is tudják, hogy a verseny napján már nem találkozom és nem beszélek senkivel, csak a csapattársaimmal és az edzőmmel vagyok, illetve magamban. Ilyenkor a telefont is félreteszem. Már nem izgulok a versenyek előtt, attól azonban még sok feszültség van bennem. Fontos, hogy ne érjenek olyan hatások, amik kizökkenthetnek az egyensúlyomból. A világbajnokságban 11 hónap munkája van, míg egy olimpiában 4 év munkája. Nemcsak fizikailag, de fejben is készen kell lennünk. A 2016-os olimpián is éppen emiatt ott volt velünk a telefonunk, de minden közösségi médiumot, chat alkalmazást és a hírcsatornák alkalmazásait is letöröltük, hogy ne jusson el hozzánk semmilyen hír otthonról. Hatalmas nyomást tud jelenteni egy sportoló számára az otthonról érkező elvárás. Rióban az első napokban óriás ürességet éreztünk emiatt, azt vettük észre, hogy hirtelen felszabadult 1-2 óránk, attól függően ki mennyire volt előtte állandóan a telefonon. Viszont így tudtunk a versenyre koncentrálni. A verseny után persze visszatelepítettünk minden alkalmazást, akkor olyan üzenetcunami érkezett, ami elképesztő élmény volt.
Mit csinálsz a verseny után?
Verseny után az első dolgom, hogy felhívom a menyasszonyom. Ő az első, akivel beszélek a családból, főleg, ha nem tud eljönni velem a versenyre. Szegeden szerencsére ő is ott lesz a szüleimmel, és sok barátom. Biztosan rengetegen lesznek, óriási élmény lesz.
Nálatok nem elég egy ember a jó teljesítményhez, négy embernek kell a maximumot kihoznia magából. Hogyan készültök a verseny napján a futamra?
Általában a verseny előtt két órával érünk ki a helyszínre, aztán lassan mindannyian külön elkezdjük a melegítést. Kezdetben szárazföldön, majd vízen melegítünk, mindenki a maga tempójában és szokása szerint. Aztán versenyruhába öltözünk és várjuk, hogy vízre szállhassunk. Mielőtt hajóba szállunk, mindig pacsizunk. Ez egy bevett szokásunk, soha nem hagyjuk ki. Hiába csak egy egyszerű pacsinak tűnik, erősíti a csapategységet. Egymásnak is megmutatjuk, hogy egy csapat vagyunk, bízunk egymásban, és mindent kihozunk magunkból a másikért. Ez azért is fontos, mert utána a hajóban már nincs lehetőségünk erre. A futam előtt 20 perccel hajóra szállunk, és abban az időben már csak magunkra figyelünk. Együtt vagyunk, de külön-külön, fejben rakjuk össze a futamot és a pályát.
Mi történik azután, hogy célba értek?
Mindannyian ünneplünk, mindenki a maga módján. Ekkor jön ki belőlünk az egész napi feszültség. Ordítunk, öklözünk, éppen kinek, ami jön. Nincs betanult forgatókönyv. Egy sikeres verseny után ráadásul olyan örömmámorban úszunk, hogy mindenki megy, amerre lát, keresi a szeretteit, ünnepel. Én ilyenkor például mindig készítek néhány képet a Honor 20 okostelefonommal, hogy legyen emlékem az érmen kívül is arról a versenyről.
Tótka Sándor, az UTE 25 éves sportolója, kétszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok, valamint ifjúsági olimpiai bajnok magyar kajakozó. A 2010. évi nyári ifjúsági olimpiai játékokon kajak egyesben szerzett aranyérmet. A 2014-es világbajnokságon Dudás Miklóssal, Nádas Bencével és Hérics Dáviddal aranyérmes lett 4 × 200 méter váltóban. A 2015-ös gyorsasági kajak-kenu világbajnokságon a K2 200 méteres számban Molnár Péterrel ért be első helyen, majd a 2016-os és a 2017-es gyorsasági kajak-kenu Európa-bajnokságon K4 500 méteren volt a győztes magyar négyes tagja. A 2016-os Riói olimpián K2 200 méteren a negyedik helyen végzett csapattársával. 2015-ben az év magyar kajakozójának választották.
2019-ben a szegedi Kajak-Kenu Világbajnokságon K4 500m-es versenyszámban indul.
Tótka Sándor 2019. március óta a Honor okostelefon márka egyik magyarországi márkanagykövete.