Hétköznapi hősök program indul iskolásoknak
– A cél a nyitottabb, befogadóbb társadalom –
Fejér és Veszprém megye hat iskolájának pedagógusai és diákjai kapnak lehetőséget az Arconic Alapítvány jóvoltából, hogy részt vegyenek a Hősök Tere Kezdeményezés egyedülálló programsorozatán. A kezdeményezés célja, hogy a résztvevők olyan tudást sajátítsanak el, amivel a közösségek befogadóbbá és eredményesebbé tehetőek.
Számos akadálya lehet annak, hogy nem tudjuk előhívni magunkból a hétköznapi hőst. Az akadályok tudatosítása mellett a Hősök Tere Kezdeményezés programja megmutatja, hogyan és milyen eszközökkel tudunk ezen fordítani: vagyis hogyan válhatunk hétköznapi hőssé.
A novemberben induló programsorozat tréningjeit a Hősök Tere Kezdeményezés trénerei tartják a résztvevő iskolák pedagógusainak és diákjainak, amelyben az Arconic-Köfém Kft. önkéntesei is részt vesznek. A képzés, amely Philip Zimbardo hétköznapi hősiesség modelljén alapul, két alapvető érték köré épül: diverzitás vagy sokszínűség, és befogadás. A szociálpszichológia legfontosabb kutatási eredményeit alapul véve három nagy témát járnak majd körbe a résztvevők: a növekvő mindset, a bámészkodó hatás és az előítéletek, sztereotípiák témáját. Páros, kiscsoportos gyakorlatokon, játékokon és utcai terepgyakorlaton keresztül a résztvevők saját élményeket szerezhetnek, majd ebből kiindulva, az elméleti hátteret és praktikus eszközöket alkalmazva be tudják építeni a frissen szerzett tudásukat a tanításba, a munkába, a gyermekek nevelésébe és a mindennapi életébe.
„Azt akarjuk elérni, hogy az emberek merjenek kiállni és tenni másokért a mindennapokban. Mert miközben sokan azt hisszük magunkról, hogy segítőkészek vagyunk, gyakran mégsem teszünk semmit olyan helyzetekben, amikor tehetnénk. Azt mutatjuk meg a tréningjeinken, előadásokon, workshopokon keresztül, mit kell tudatosítanunk ahhoz, hogy változtassunk magunkon és másokon is. Ez a program mérföldkő a mi életünkben is: az Arconic-al közösen elsőként építünk ilyen regionális programot, amelyben iskolák, a vállalat és a Hősök Tere együtt teszünk azért a közösségért, amiben élünk” – mondta Orosz Györgyi, a Hősök Tere Kezdeményezés társalapítója.
„A Hősök Tere programmal 3 évvel ezelőtt találkoztam, amikor részt vettem egy 2 napos képzésen. Saját tapasztalataim és az ott tanultak vezettek arra, hogy mind a tavalyi Arconic Women Network által szervezett programokat, mind az idén az Arconic Alapítvány segítségével megvalósuló iskolai programokat önkéntesként is támogassam” – mondta el Katus István, az Arconic országigazgatója.
A program lezárásaként a pedagógusok, a diákok és az Arconicos önkéntesek csoportokat alkotva 30 napos Hősök Tere kihívásban vehetnek részt, aminek a célja, hogy minden nap tegyünk valami jót másokért, ami nem rutin, hanem kilépünk vele a komfortzónánkból: például átadjuk a helyünket a buszon, megdicsérünk másokat, vagy éppen felszedjük a szemetet az utcán. Ezek egyszerűnek tűnhetnek, de valójában sokkal többször gondolunk a jótettekre, mint ahányszor meg is tesszük ezeket. A kihívás során a résztvevők át tudják ültetni a gyakorlatba mindazt az elméleti tudást, amit a tréningeken elsajátítottak.
A programban résztvevő iskolák: a Székesfehérvári II. Rákóczi Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, a Székesfehérvári Széchenyi István Műszaki Szakközépiskola, a Hétvezér Általános Iskola, Székesfehérvári SZC Váci Mihály Ipari Szakgimnáziuma Szakközépiskolája és Kollégiuma, a veszprémi Ipari Szakközépiskola és a Székesfehérvári Vasvári Pál Gimnázium.