1 milliárd forinttal nőtt idén az adó egy százalék felajánlás
A tavalyi visszaesés után idén 1 milliárd forinttal több szja 1% jut a jogosult több tízezer civil szervezethez, noha a felajánlók száma enyhén csökkent. Továbbra is kiemelten sikeresek a beteg gyermekeket, és különösen a rákos megbetegedésekkel küzdőket segítő civilek, de a közéleti témákkal foglalkozó szervezetek is egyre-nagyobb teret kapnak.
Nem igazolódtak be a félelmek, hogy az e-szja rendszer kiterjesztése nyomán tovább csökken majd a civil szja 1% – Miha Tamás civil kommunikációs szakértő (Human Dialog) szerint ez az idei 1% felajánlások egyik legfőbb tapasztalata. Az e-szja tavalyi bevezetése komoly visszaesést hozott 2017-ben a felajánlási hajlandóságban, és ezt 2018-ban tovább nehezítette, hogy már a munkáltatóktól is átvette a bevalláskészítést a NAV. Mindennek ellenére a felajánlók száma csupán 1,2 %-kal apadt az idén. Ezt a kis mértékű csökkenést a bérek növekedése ellensúlyozta. A magasabb személyi jövedelmek adója is több, így ennek az 1%-a is jelentősebb tétel: az átlagos adó 1% értéke a tavalyi 4102 Ft-ról 4631 Ft-ra ugrott. A szeptemberi számok összevetése alapján a végeredmény pedig a tavalyihoz képest csaknem 1 milliárd forinttal (+13%) több szja 1% felajánlást jelent.
Bár az egyes civil szervezetek eredménye eltérő, az élmezőny évek óta stabilan ugyanazokból áll. A legtöbb 1%-ot ismét a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány gyűjtötte, immár 5. éve tartva elsőségét, a top 10 klubban pedig 8 civil szervezet már 4 éve stabilan tag. A számok azt mutatják, hogy azok szerepelnek jól, akik átgondolt, egész évre szóló stratégiával dolgoznak online-, és hírlevél-kampányok formájában egyaránt – értékeli az eredményeket Gandera Balázs online marketing szakértő (INTREN).
A több éve Balával és gengsztereivel kampányoló Országos Mentőszolgálat Alapítvány 81-ről 112 millióra növelte bevételét, a Bátor Tábor 14%-kos növekedéssel 124 milliót kapott most az adófizetőktől. A 10 millió fölött szerző civilek közül az egyik legnagyobb növekedés idén a Magyar Hospice Alapítványé. Ők lényegében megduplázták 1%-os bevételeiket, 37 milliót kapva most. Az 1%-ért versengő civilek mezőnyében akadnak vesztesek is: tovább estek a pár évvel ezelőtt még listavezető Gyermekrák Alapítvány bevételei, az idei 41 millió már alig ötöde csupán 5 évvel ezelőtti eredményüknek.
Összességében elmondható, hogy a szja 1%-ban kiemelten sikeres, a beteg gyermekeket, és különösen a rákos megbetegedésekkel küzdőket segítő civilek felajánlásainak átlagértéke alacsony, sok adófizetőtől kapnak kisebb összegeket. Ezzel szemben a közéleti témákkal foglalkozó alapítványok támogatói tehetősebbek, felajánlásaik jócskán a 4631 Ft-os átlagérték felett alakultak (Átlátszónet 7774 Ft, TASZ 6997 Ft, Szabad Sávért Alapítvány 6701 Ft). Hasonlóan erős támogatottsággal büszkélkedhetnek az oktatási intézmények mögött álló alapítványok (ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola 8961 Ft, Pannonhalmi Bencés Gimnázium 6833 Ft).
Az idén tavasszal majdnem 1,8 millió adófizető vette a fáradtságot, és rendelkezett a civilek javára szja 1%-áról. Ez a szám a potenciális felajánlók felét sem éri el. Így a szakértők szerint továbbra is hatalmas tartalékok vannak az idén már 21 éves múltra visszatekintő 1% felajánlási rendszerben, ha csak a várhatóan jövőre is folytatódó bérnövekedésre gondolunk.