Építőpari Nívódíjat kapott a Lánchíd

Idén is kiosztották a hazai építőipari szakemberek legrangosabb elismeréseit, ahol Építőipari Nívódíjat kapott a Széchenyi lánchíd felújítása, ami a FŐMTERV Zrt.–MSc Kft.–CÉH Zrt. konzorcium tervezésében, a BKK Zrt. beruházásában és az A-Híd Zrt. kivitelezésében valósult meg. A nagy múltú, rangos szakmai elismerésben a kiemelkedő építészeti és műszaki színvonalon megvalósított építmények, illetve az azok beruházásában közreműködő szervezetek részesülhetnek.

Az Építőipari Nívódíj pályázatot idén 24. alkalommal hirdette meg az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma az alapítók, valamint a csatlakozó szervezetek nevében.

Az idei pályázatok közül a bírálóbizottság „Közlekedési létesítmény” kategóriában Építőipari Nívódíjat ítélt oda a Széchenyi lánchíd felújításának is, elismerve vele az építtető (BKK Zrt.), a fővállalkozó (A-Híd Zrt.), a műszaki ellenőr (Budapest Közút Zrt.), valamint a tervező konzorcium (FŐMTERV Zrt.–MSc Kft.–CÉH Zrt.) munkáját.

A díjat – a hagyományoknak megfelelően – az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetége (ÉVOSZ) éves ünnepi közgyűlésén, december 12-én, csütörtökön adták át a hazai építőipar számos további fontos elismerésével együtt.

A bírálati eljárás során szempont volt többek között az építmény általános építészeti és műszaki értékelése, valamint a kivitelezés műszaki-technikai színvonala és szakszerűsége is.

A világ legjobbjai között

Az Építőipari Nívódíj már a második rangos szakmai elismerés, amelyet a legfontosabb kulturális örökségünk, a megszépült Lánchíd kapott: idén májusban elnyerte a MAGÉSZ Magyar Acélszerkezeti Szövetség „Év Acélszerkezete nívódíját”. Ráadásul a Lánchíd-projekt a nemzetközi szakmai színtéren is megmutatta magát, és 2024 őszén helyet kapott a világ legjobbjai között:

  • A szeptemberi European Steel Bridge Awards 2024 prágai díjkiosztó döntősei között szerepelt, ahol a legjobb európai acélszerkezeti hídprojektek kaptak elismerést. Az Európai Acélszerkezeti Szövetség (ECCS) neves szakemberekből álló nemzetközi zsűrije 16 projekt közül két fő kategóriában ítélt oda díjat. A Lánchíd felújítása a közúti/vasúti hidak kategóriájában jutott a jelöltek közé.
  • Novemberben az International Association for Bridge and Structural Engineering (IABSE) zürichi díjátadóján ugyancsak döntőbe került. Az IABSE Awards nemzetközi szaktekintélyekből álló zsűrije átfogóan vizsgálta a világ különböző pontjairól, így például Kínából is pályázó projekteket. A Lánchíd felújítása a rehabilitáció kategóriában szállt versenybe holland, amerikai, dán és spanyol építményekkel.

Rozsdás volt, ragyogó lett – így zajlott a Lánchíd felújítása

Budapest a 150. születésnapjára 2023-ban méltó ajándékot kapott: a megszépült Lánchidat. Magyarország egyik legfontosabb kulturális örökségének és jelképének korszerűsítése 2021 tavaszán kezdődött, és 2023 nyarán – az eredetileg tervezettnél másfél hónappal előbb – ért véget.

A kivitelező többek között

  • elbontotta az elöregedett vasbeton útpályát, majd egyedileg gyártott acél pályatáblákból újjáépítette;
  • elvégezte a bent maradó acélszerkezetek javítását;
  • restaurálta a pályaszint feletti kőfelületeket;
  • rozsdásodás elleni védelemmel látta el a láncokat és a híd szerkezetét;
  • szigetelte és aszfaltozta az útpályát;
  • elbontotta a vasbeton gyalogosjárdákat, majd acélelemekből újjáépítette azokat;
  • szélesebbé és biztonságossá tette a hídfők gyalogos-aluljáróját;
  • gyalogos-átkelőhelyet létesített a pesti hídfő északi és déli járdája között;
  • megépítette a járdaelválasztó korlátokat, valamint
  • változtatható színképű díszvilágítást szerelt fel.

A felújítás 25 hónapjáról és a munkák kulisszatitkairól ezen az oldalon olvashat bővebben.

Budapesti Közlekedési Központ

Kapcsolódó podcastok a PodCars és a Begurulva youtube, valamint videa csatornákon!