Kidobás helyett megőrzés, továbbadás
A játékok kincsként való megőrzését szeretné segíteni a Fisher-Price az új fa játékcsaládjával
Egyre jobban felértékelődik a játékok megőrzése, a családon belül megtartásuk iránti igény Európában. A megkérdezett felnőttek 2/3-ada törekszik arra, hogy olyan játékokat adjon a gyerekeik kezébe, amelyekkel még ők is használtak kiskorukban1 – derül ki a Mattel játékgyártóhoz tartozó márka, a Fisher-Price megbízásából készült friss kutatásból, ami arra is rámutat, hogy a szülők ennek azért is tulajdonítanak nagy jelentőséget, mert a régi játékok a nagyszülők számára is ismerősek és velük ők is sokkal könnyebben játsszanak az unokáikkal. Közülük is a fa játékok emelkednek ki a mezőnyből, amelyek a kutatásba bevont emberek jelentős hányada (átlagosan több mint 60%) szerint a legjobbak és úgy vélik, hogy a leginkább ezek állják ki az idő próbáját. Nem csoda, hogy a régi játékok családon belüli tovább ajándékozása egyre jellemzőbb Európában – emelik ki a felmérés készítői. A Fisher-Price azzal támogatja ezt az örvendetes folyamatot, hogy idén szeptemberben világszerte, így Magyarországon is bevezeti az időtálló, fából készült, nyílt végű, illetve a generációk közti játékra ösztönző, hat hónapos és öt éves kor közti gyerekeknek szánt Wood termékeit.
„A fából készült játékok a legidőtlenebbek. A Fisher-Price kutatásából is az derül ki, hogy a válaszadók többsége (közel 70%) szerint ezek a játékok a legjobbak a közös játékhoz és azzal a megkérdezettek szinte kivétel nélkül egyetértettek, hogy az a játék a legélvezetesebb, amikor mindenki együtt tud játszani a családban. A Wood bevezetésével ezekhez az alapokhoz térünk vissza, hogy vele egy olyan szórakoztató, tanulságos és az egészséges fejlődést elősegítő játékélményt biztosítsunk, amit a nagyszülők, a szülők és a gyerekek egyaránt szeretni fognak.” – mondta Török Kata, a Mattel magyarországi marketing menedzsere.
Hozzátette, hogy a Fisher-Price több mint 90 éve elkötelezett amellett, hogy a gyermekek számára a lehető legjobb életkezdést biztosítsa innovatív, megbízható játékokkal, amelyek órákig tartó szórakozást és önfejlesztést nyújtanak. A Wood termékek bevezetésével – visszanyúlva a márka gyökereihez – a vállalat új nézőpontból mutatja be a fa játékok időtlen vonzerejét, amelyek FSC® tanúsítvánnyal rendelkező fából készültek, valamint a gyermek kreativitását és fejlődését szolgálják.
Ezt támasztják alá Dr. Sipos Lilla pszichológus tapasztalatai is, aki szerint a természetes anyagból készült fajátékok olyan tartós és sokoldalú játékok, amelyek túl azon, hogy biztonságosak ezernyi módot nyújtanak ahhoz, hogy a gyerekek szabadon kifejezhessék általuk magukat.
Az 1931-ben alapított, a szórakoztató és tanulási élményt nyújtó játékok megalkotására fókuszáló Fisher-Price® új Wood kollekciójában egyaránt helyet kapnak a kirakósok, az építő és zenélős játékok, amelyek biztonságos használatát a vállalat Play Lab szakértői tesztelték, így a szülők nyugodtak lehetnek afelől, hogy a gyermekek fejlődését segítő, problémamegoldásra és még sok minden másra tanító játékokat adhatnak a kicsik kezébe a világ 150 országában, köztük Magyarországon is.
Az európai bevezetéssel párhuzamosan a Fisher-Price támogatóként állt a BirdLife International, a Wildlife Conservation Society és a WWF közös kezdeményezése, a Trillion Trees mellé, hogy 10.000 fa adományozásával segítsen újabb, a csodálatos biológiai sokféleséget magukban hordozó erdők létrehozásában a jövő generációi számára.
A Fisher-Price Wood termékek 2024. szeptemberétől lesznek kaphatóak kizárólag – a magyar kismamák és apukák megbízható társának számító – Brendon üzleteiben. Magyarország piacvezető, 30. évfordulóját ünneplő babaáruházlánc folyamatosan figyelemmel kíséri a piaci újdonságokat, a vásárlói igények változásait és ezek mentén törekszik a lehető legszélesebb kínálat biztosítására fa játékokból. Ebben a Mattel fontos partnere a Brendon áruházaknak. A velük való együttműködésnek köszönhetően juttathatják el a gyerekeknek most a világpremierrel egyidőben a Fisher-Price Wood játékokat is, amelyek bárki számára kipróbálhatóak lesznek szeptember 21-én 11:00 órától Budapesten a Brendon Váci úti nagy Tescoban megnyílt új üzetében.
Dr. Sipos Lilla pszichológus (www.drsiposlilla.hu) tanácsai gyerekjáték vásárlásához:
1. Első és legfontosabb szempont a biztonság. A játéknak ne legyenek apró, lenyelhető alkatrészei, éles, hegyes peremei. A csecsemő játékának része a dobálás, leejtés, ütögetés, ezért legyen strapabíró, ne törjön, karcolódjon könnyen. A csecsemő az ajkaival is megismer, mindent a szájába vesz, ezért a játékszer ne tartalmazzon káros vegyi anyagokat. Figyeljük a biztonsági tanúsítványokat, megbízható márkákat válasszunk.
2. Második szempontnak a pszichológiai szempontot gondolom. Ehhez azt érdemes a szülőnek végig gondolnia, hogy (a) milyen létállapotban van a csecsemő és (b) mire való a csecsemőkor?
(a) A csecsemő nem uralja a testét, kiszolgáltatott, kezdetben magatehetetlen. Arra vágyik, hogy kompetensnek érezhesse magát. Ezt akkor érzi, amikor hatással van a környezetére, amikor elég ügyes ahhoz, hogy valamit maga megtegyen. Lelkesíti, ha valamit meglök és koppanással leesik, megráz és csörög, jól illeszti a formabedobóba stb. Ezért az a jó játék, amely sikerélményt hoz, amelyben azt érezheti, hogy ő hozott létre valami változást a világban. Ezen az élmények által nem csak a fizikai világ törvényszerűségeiről, hanem egyúttal saját testéről és képességeiről is tanul, önmegismerést is hoznak neki.
(b) A csecsemőkor a világ felfedezésének korszaka. Ehhez érzékszerveit használja: ízlel, tapint, hall, lát, szagol. Kísérletezik, kutat, hipotéziseket alkot és következtetéseket von le a világ működéséről és önmagáról is. A játék maga a világ megismerése: csecsemőkorban a mozgás és érzékelés. Ebből következik, hogy azok a jó játékok, amelyekkel a csecsemő érzékeléses tapasztalatait gazdagíthatja, mozgásformákat gyakorolhat.
3. Fontos szempont továbbá babánk életkora. Kiscsecsemő korban inkább az érzékelés lényeges, ezért a vizuális és hanghatású játékok illeszkednek. Legyen a játékszernek jól látható színe, hallható hangja. Nagyobb csecsemőkorban az a jó játék, amit a baba manipulálni tud, tehát elfér a kezében, elbírja, jó érzés megfogni, szájába venni. Amit tud rázni, eldobhatja, nyalogathatja. Különböző textúrák jellemzik. Szintén nagycsecsemő korban jelennek meg az egyéni preferenciák, egyéni ízlés, érdeklődés –vegyük ezt is figyelembe.
4. A játékszer megfelelő mértékű kihívást jelentsen. A megoldhatatlan játék frusztráló, a már meghaladott fejlődési szinten lévő játékszer unalmas. Figyeljük meg babánkat, hogy éppen milyen fejlődési szakaszban van, mit tud, és milyen képesség elérése előtt áll!
5. Szempont lehet az is, hogy lehet-e a játékszerrel közösen játszani. Amíg pl. egy rágóka kevésbé, addig a zeneszerszámok, könyv, kirakós, építőkocka, Montessori torony kitűnően játszható közösen.
6. Végezetül szempont lehet a könnyű tisztíthatóság is, azok az anyagok, felületek, amik nehezen, vagy egyáltalán nem tisztíthatóak, nem alkalmasak csecsemő játéknak.
Összefoglalva azt mondhatjuk, hogy amit a baba érdekes, izgalmas játéknak talál, az jól fejleszti is, mert a természet úgy alkotta meg, hogy a felnövés hosszú és nehéz útjáért a játék örömével kompenzálja a gyerekeket.
[1] Az Obsurvant által, a Mattel megbízásából, 2024 májusában, Európa több országában (Görögország, Anglia, Lengyelország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Benelux államok,Törökország, Németország, Norvégia ) országonként 2000 felnőtt megkérdezésével végzett kutatás
Tudtad?
A Mi az a blogger pont hu, az Egyszer már láttam autót pont hu, a Teszt a lelke mindennek pont hu, a GaszTROLL pont hu és a Trollverda pont hu honlapok, valamint a Begurulva – autó és kütyümustra és a podCARs pont hu podcast csatornák a Médiabirodalom lapcsoporthoz tartoznak!