A „fagyipénz” már a múlté
Egy nyári diákmunka már sokkal többről szól
Idén nyáron is több ezer iskoláskorú fiatal keresi az alkalmi vagy hosszú távú diákmunkák lehetőséget. Az egyik fontos kérdés, amit a legtöbben feltesznek maguknak, az, hogy vajon milyen átlagbérrel számolhatnak egy nyári diákmunka során. Sokan még mindig „fagyipénzként” vagy „aprópénzként” gondolnak a diákmunkával megkeresett fizetésekre, attól függően, hogy a képzettségtől és a munkaórák számától függően ez az összeg néhány százezertől egészen félmillió forintig meghaladó összegig is változhat – hangsúlyozta a Mind-Diák Szövetkezet elnöke.
Bruttóból nettó diákbérek: 25 év alatt szja-t sem kell fizetni a diákoknak
Az elmúlt időszakban két változás is kedvezően hatott a diákbérekre. Egyrészt sokan nem tudják, hogy a tavalyi évben bevezetett 25 év alattiak szja- (személyi jövedelemadó) mentessége azokat a fiatalokat is érinti, akik diákszövetkezeteken keresztül vállalnak munkát – így a bruttó bérük megegyezik a kézhez kapott nettó fizetésükkel. A szabályozás azonban összeghatárhoz kötött: aki havi bruttó 499.952 forintnál többet keres, nem mentesül az adó alól. Másrészt 2023 január 1-től emelkedett a minimálbér összege, bruttó 232.000 forint lett a havi, bruttó 1334 forint az óránkénti, 10.670 forint pedig a napi minimum. A diákmunka órabére nem lehet jobb a mindenkori minimálbérnél: az átlag órabérek bruttó 1600-2200 között mozog a 2023-as nyári szezonban, de ha a diák speciális szaktudással vagy nyelvismerettel rendelkezik, ez az összeg arányosan nőhet. Például, ha a diák a szünidő felét – azaz 6 hetet – munkával töltött, 1600 Ft-os órabérrel számolva 384 000 Ft-ot kereshet, amely 25 év alattiként így a nettó fizetése lesz a szja-mentesség miatt. Ha jogosítványt, nyelvtudást vagy speciális szoftverismereteket igénylő feladatkört lát el, akkor pedig akár félmillió forintos összeget is megkereshet egy nyár alatt, amiből – a közhiedelemmel meghal – már nem csak a „fagyipénzét” tudja megkeresni.
A diákmunka már nem csak a nyári szezonra korlátozódik
Korábban a kizárólag átmeneti, nyári vagy szezonális munkákra alkalmaztak diákokat. Ez a azonban a piaci változásoknak és egyre inkább jelentkező szakmai kihívásoknak mára egyre átalakult. Egyre több vállalat látja a diákokat, nem csak az ideiglenes, de tartós és stabil munkaerő lehetőségét. Ezért is olyan népszerűek például a gyakornoki programok, ahol az újdonsült munkavállaló a tanulmányaihoz szükséges szakmai gyakorlatot is teljesítheti a diákszövetkezeten keresztül. A legfrissebb nyáriak a turizmus, a vendéglátás és a kiskereskedelmi munkák szektorából ki, ahol a diákok akár előképzettség vagy tapasztalat nélkül is könnyen ellátható egyszerű, szezonális munkákat. Bónusz motivációt nyújt, ha egy fiatal olyan helyen kap diákmunkát, ahol rokonai vagy esetleg barátai főállásban dolgoznak.
„ A diákok gyorsan és könnyen pótolják a hiányzó vagy kieső munkaerőt. A ezért egyre inkább támaszkodnak a diák munkavállalókra, a gyakornoki programok iránt is észlelhető a kereslet élénkülése. A diákszövetkezeti foglalkoztatás egy win-win helyzetet teremtett a cégek és a diákok között: míg a foglalkoztató mentesül a járulékfizetési, adminisztrációs kötelezettségek alól, és támogatja a nyári szabadságot a leterhelt csapat miatt, addig a diákok kipróbálhatják magukat a munka világában, értékes kapcsolatok, és utolsó sorban saját keresetre tehetnek szert” – árulta el Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet elnöke.
Hozzátette, a diákok – és általában a Z generáció – az egyik legnagyobb erőssége a rugalmas rugalmasság és a gyorsaság: rövid időn belül beletanulnak a legkülönfélébb feladatokba és igénylik is a rugalmas munkaidejű tevékenységeket. Alkalmazásuk számos előnye mégis az egyik legkézzelfoghatóbb az utánpótlás-nevelés: egy nyár a cégek potenciális szakemberei fedezhetik fel a fiatalokat.
Atipikus foglalkoztatással a kiszámítható munkaerő-tervezésért
A nagyobb munkaerőhiány, valamint a gazdasági válság nagy terhet ró a cégekre: a sikertelen toborzási folyamatok megterhelik a vállalatok költségvetését, az infláció következtében fellépő bérigények pedig minden eddiginél nehezebbé teszik a bértervezést. Sok munkáltatónak a rugalmasan „bevethető” atipikus foglalkoztatási formák, – mint például a diák- és nyugdíjasmunkák – jelentik a megoldást. Ezt az igényt úgy szakszerűen és gyorsan kielégíteni a diák- és nyugdíjasszövetkezetek, akik rendszeresen végeznek bérfelmérést is az ország teljes területén.
„ Egyre több vállalat keresi a heti 40 órás alkalmazotti jogviszonytól eltérően, eltérően atipikus foglalkoztatási formákat, így például a diákmunkákat is. Csak a magas inflációnak bérel a bérigények is nőnek, ami tovább nehezíti a tervezést. Ezért vagyunk az elmúlt a szokásosnál is országos és iparági bérfelmérést végeztünk partnereink számára ” – árulta el Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet elnöke.