Aranykeresésre hasonlít a megfelelő magas beosztású munkavállalók megtalálása



Egyre telítettebb a munkaerőpiac Magyarországon

Hosszú, fáradságos, időt és energiát nem mímélő folyamat a magas beosztású vagy speciális skilleket igénylő pozíciónak megfelelő jelölt megtalálása , ami miatt tavalyi év ben volt meg nőtt a toborz á si folyamatok ideje, der ü l ki az Enloyd friss kutat á s á b ó l. A Recruitment Trends n é vre hallgat ó felm é r é s szerint az alkalmasnak tal ált jelöltek leggyakrabban az alacsony bér miatt utasított a k vissza ajánlatot , de egyre t ö bbsz ö r tapasztalnak a piacon ellenaj ánlatot is. A kiszervezettborz ási szolgáltatás kevesebb elterjedt , pedig ez az időmegtakar ítás hatalmas előnyt jelenthet a munkáltató és a belső HR csapat számára egyar á nt.

2022 sok szempontb ól különleges esztendő volt, mivel a COVID sokkból teljesen ki sem lábalva, az orosz-ukrán háborúval egy újabb ütés érte térségünk biztos és egyensúlyi helyzetét. Mindennek következményei jelentős hatással voltak a munkaerőpiacra, a jelöltek váltási hajlandóságára, bérigényére, elvárásaira, félelmeire é sa toborz á si trendekre is. Ut ó bbir ó lk é sz í tett hi á nyp ó tl ó á tfog ó kutat á st az Enloyd, amelyből a munk á ltat ó k é sa munkav á llal ó k sz á m á ra egyar á nt sz á mos hasznos tanuls á g vonhat ó le.

A t ö bb mint 150 d ö nt é shoz ó bevon á s á val k é sz ü lt Recruitment Trends felm é r é s a legfontosabb meg á llap í t á sa az, hogy a magas beoszt ású, vagy speciális skilleket igénylő pozíciónak megfelelő jelölt megtalálása egyre inkább hasonlít az aranykeresésre , ezért ha sikerrel j ár, hatalmas előnyöket hozhat az adott cégnek.

A tavalyi év egyik fő jellemzője a borzási folyamatok jelentős megnövekedése volt, amit az Enloyd kutat á s á nak eredm é nye i s alátámaszt. + A v álaszadók többsége (40%) érezte úgy, hogy a toborzási folyamatok hosszabbá váltak. Az esetek legnagyobb részében (41,8%) a toborzási folyamat 5-8 hétig tart, ezt követik azok a válaszok, ezek szerint minden akár 8 hétnél is tovább húzódhat. Mindez azt jelzi, hogy a munkaerőpiac egyre telítettebb, ez a helyzet pedig a jövőben várhatóan csak tovább fokozódik majd.

Min é l gyorsabban kell min é l jobb aj á nlatot adnia a c é geknek

A munkaerőpiaci helyzet és a jelöltekért folytatott, kiélezett verseny miatt egyre népszerűbbé válnak a toborzási marketingkampányok is : a kitöltők 29,4%-a véli úgy, hogy ezek a sikeres toborzási folyamat elengedhetetlen részeivé váltak. Egyre jellemzőbb az is, hogy a cégek saját toborzási csoportokat alkalmaznak, vagy személyzeti tanácsadó cégek segítséget veszik igénybe.

Kider ü lt: a toborzási folyamat során a leggyakoribb továbbra is a szakmai tudást mérő tesztek alkalmazása. Ezt követik a nyelvi készséget felmérő feladatok, valamint az interjú alatt elvégzendő feladatok.

Az alkalmasnak talált jelöltek az Enloyd felm é r é se alapj á n legt ö bbsz ö r az alacsony bér miatt utasították vissza az ajánlatot (55,1%). Ezt követi az aktuális munkaadójuk ellenajánlata miattiutasítás (43,6%), valamint egy másik, gyorsabb ajánlat elfogadása (39,7%) – érdemes tehát minél gyorsabban, minél jobb kondíciókkal ajánlatot tenni a cégeknek .

A virtu á lis val ó s á gk é rd é sk ö r é vel kapcsolatban a felm é r é sr é sztvevőinek közel 70 sz á zal é ka úgy gondolja: a VR tartogat lehetőségeket, de a közeljövőben nem fog meghatározó szerepet betölteni a toborzásban. 15% szerint a technológia a lkalmazása inkább veszélyeket és hátrányokat tartalmaznak, mint például a kiberbiztonsági kockázatok, vagy a különösen magas költségek. 10% alatt volt azok aránya, akik szerint a VR hamarosan fog játszani a toborzásban és ugyanennyien voltak azok, akik szerint a kiválasztási folyamatban nem használható ez a megoldás .

Ezeket a kompetenciákat hiányolják a felsővezetőknélA felmérés megerősítette, a megfelelő felsővezető megtalálása nem könnyű feladat: nemcsak fizetésük magasabb, de az iránta támasztott elvárások is, épp ezért a felsővezetők toborzása döntő többségében fejvadászatra specializálódott szolgáltatókon keresztül zajlik.

Az Enloyd kutatása szerint 78 százalék él ilyen, executive search-öt végző szolgáltatók alkalmazásával. Személyzeti tanácsadó ügynökségek szolgáltatásait mindössze 25% veszi igénybe az ilyen esetekben. Jóval kevesebben vannak, akik ezt a munkát szabadúszó szolgáltatókra vagy önálló fejvadászokra bízzák.

A felsővezetők a bonyolultságát és összetettségét tükrözi, mennyire megoszlik, milyen kompetenciát hiányolnak a felmérésünket kitöltők a felsővezetői jelölteknél. A leggyakrabban a stratégiai és operatív szempontok összehangolásának képessége hiányzik (40%), míg közel azonos arányban hiányzik a felelősségvállalás képességét és azt, hogy nem látják át megfelelően a vállalat egyes működési területeit a jelöltek. Szintén jelentős probléma, hogy a jelöltek nem rendelkeznek megfelelő stratégiai tervezési készséggel.

Ö sszegezve, a felm é r é sből egy é rtelműen kirajzol ó dik, hogy a toborzási kihívások továbbra is fennállnak, és a cégeknek újabb és újabb megoldásokat kell találniuk a megfelelő munkaerő megtalálására és megtartására. Ebben a kontextusban k ülönösen értékesek az olyan felmérések, mint a Recruitment Trends, ami lehetővé teszi a HR menedzsereknek és döntéshozóknak, hogy betekintést nyerjenek a munkaerő-toborzás legfrissebb trendjeibe és azokhoz kapcsolódó kihívásokba.