Összetörni a szegénység-búrát, egy százalék esély is elég



Színes ceruza, szeretet, nagyvilág – tehetséggel törhet ki többezer gyerek a mélyszegénységből

Egyes becslések szerint 250 ezer gyermek él ma mélyszegénységben, Magyarországon. Számukra mindennél nehezebb, hogy előbbre jussanak, hogy felfedezzék a világot. Azt a világot, ami sokkal több, mint egy zsákfalu, ahol élnek, sokszor ablak vagy épp folyóvíz nélkül. Hogy kiderülhessenek a képeségeik, és kitörhessenek a szegénység ördögi köréből támogatásra van szükségük. Az Ökumenikus Egyház a személyi jövedelemadó egyházaknak adható 1%-a olyan komoly társadalmi célt szolgál, ami a jövőt jelentheti a gyerekeknek.

„Hatalmas szemléletváltás egy gyerek számára, amikor rádöbben a világ valós tartalmára” – mondja Tóth Mihály, az Ökumenikus Egyház vezető lelkésze, aki évek óta segíti a rászoruló gyerekek élmény és tudás megszerzését.

A szegénység egy ördögi kör

„Az a fogalom, hogy mélyszegénység, statisztikailag lassan nem létezik. Ettől még nem szűnt persze meg. Helyette hivatalosan halmozottan hátrányos helyzet létezik, ami azt jelenti, hogy mind a két szülő jövedelem nélkül van. Az így élő gyerekek – becslések szerint 250 ezer – hatalmas segítségre szorulnak. A mi jószolgálati tevékenységünkkel jelenleg 46 ezer gyereket érünk el, akiknek próbáljuk a sorsát jobbra fordítani. Persze az lenne az igazi, ha megszüntethetnénk a szegénységet, de mivel az az emberiség kezdete óta létezik, naivság lenne azt gondolni, hogy egyszer majd nem lesz. Viszont mindenkinek a hatalmában áll segíteni, ráadásul nem is kell hozzá nagy erőfeszítést tenni” – tette hozzá a lelkész.

Tóth Mihály szerint a szegénység egy ördögi kör, amiből nagyon nehéz kitörni. „Ez nem egy betegség, nem úgy terjed, mint egy influenza, de generációkon átível. Egy zsákfalu putri során születni kegyetlen megpróbáltatás. Ott nincs megfelelő edukáció, nincs szexuális felvilágosítás, semmi, ami a népességszaporulatot irányítaná, ezért születik még több gyerek. Ezek a gyerekek először akkor kerülnek be a rendszerbe, amikor óvodába mennek, mert oda már kötelező járni. Éppen ezért az óvónőnek hatalmas feladata van, mert ők mutatják meg először a világot a gyerekeknek.”

Meg kell változtatni, amit eddig gondoltak a világról

Gyakori, hogy az ilyen mélyszegénységből érkező gyerek az óvodában lát először színes ceruzát, csukható ablakot, angol wc-t vagy épp csapot, amiből folyik a víz. Ennél is nagyobb baj, hogy lelkileg is sok sebet hordoznak, amiről azt gondolják, hogy ez a természetes.

„Erőszakos, erőből értő közeben nevelkednek. Nagyon sok gyerek összerezzen, ha felé nyúl az óvónő, mert megszokta, hogy ha közeledik egy kéz, az megüti. Ezeknek a gyerekeknek meg kell tanítani, hogy milyen ölelni, vagy milyen szeretni. Nagyon nagy probléma, hogy egy olyan gyerek, aki ilyen környezetbe születik, annak ez lesz a norma, és nem is gondolja, hogy ez nem jó így. Számára ez a világ: az a ház, az a két utca, az a fajta életforma ahogy ők élnek. Mi szeretnénk azt elérni, hogy ez változzon, hogy legyen a világról egy másik képük is” – mondta a vezető lelkész, aki azt is elárulta, hogy mit jelent az Ökumenikus Egyháznak az emberek adójának 1 százaléka.

Pár ezer forint a világot jelenti a gyerekeknek

„A személyi jövedelemadó egyházaknak adható 1 százaléka, egy embertől – átlagfizetés esetén – 4-6 ezer Ft. Ahhoz, hogy egy gyereket elvigyünk kirándulni busszal, megmutassuk, hogy mi van a falun túl, az körülbelül 2000 Ft. Vagyis egy ember 1 százaléka 2-3 gyerek számára a világot jelentheti. Már egy egyszerű kirándulás is hatalmas változás számukra. Mint mikor egy üvegburok összetörik, és az addigi valóságból kilépnénk a másik világba. Ezek a gyerekek így tudnak kilépni a szegénységből és rádöbbeni arra, hogy mennyi mindent máshogy gondoltak eddig. Ezek a gyerekek ugyanúgy értékesek, mint a jobb sorsban élők. Közöttük is vannak tehetségek. Kiváló érzékük van a zenéhez, a színekhez, a formákhoz. Ezt lehet előhozni, meglátni és támogatni” – mondta Tóth Mihály.

Ma már nincs olyan megye az országban, ahol ne lenne mélyszegénységben élő gyerek. Az Ökumenikus Egyház technikai száma 2408, amit a szeretet számának neveznek. Az ide felajánlott SZJA 1%-ával egy többgenerációs társadalmi célt lehet támogatni: jobb sorsot a legszegényebb gyerekeknek.