Szelíd horizont – ifj. Benedek Jenő (1939-2019) festőművész kiállítása
2022. március 16. szerda – 2022. április 14. csütörtök
A kiállítást megnyitja Feledy Balázs művészeti író 2022. március 18-án 18 órakor.
Közreműködik Galkó Balázs színművész.
„Mintha azt súgnák a festmények: létezik az átmenetiséggel ellentétben állandóság, a töredezettséggel szemben teljesség, a nyugtalan nyüzsgés ellenében csönd, elmélyedés. Egy másik dimenzió, amelybe átlépve az önmagunkra találás a jutalom.”
Rados Virág újságíró
„Az emberek lassan elveszítik nem csak a másikra, de saját belső énjükre való figyelésük képességét is. Így aztán az agresszív hétköznapok felszíne lassan elfedi a lényegi valóságot, a világgal való feltétlen összetartozást, gyönyörű és különös titkait a csendnek, a távolságok viszonylagosságának, a vélt, vagy valós időnek, a mozgásnak és a mozdulatlanságnak, a mulandóságnak és az öröklétnek. A művészetnek talán az egyik szerepe, hogy az ember megértse saját magát, hogy nem ura, hanem része ennek a hihetetlenül sokrétű világnak és rácsodálkoztasson erre a világra, ami bennünk és kívülünk egyaránt és egybetartozóan létezik.”
ifj. Benedek Jenő
Ifj. Benedek Jenő 1957 és 1963 között végezte el a Képzőművészeti Főiskolát, ahol előbb Pap Gyula, majd Bernáth Aurél tanítványa volt. 1966-tól 1977-ig egykori iskolájában, a Képző- és Iparművészeti Gimnáziumban művésztanárként dolgozott – számos tanítványa ma már neves képzőművész. Tagja volt az Új Gresham Körnek és a Bernáth Aurél Társaságnak. Nyolcvan esztendősen hunyt el – alkotó időszakának fél évszázadában több mint harminc egyéni kiállítást rendezett, művei számtalan csoportos tárlaton szerepeltek, itthon és külföldön is.
Az 1970-es évektől képeinek kompozíciója – amely addig poszt-nagybányai jegyeket mutatott – alapvetően megváltozott. Festményein szürrealisztikus elemek jelentek meg, majd az ábrázolás egyfajta valóságon túli álomvilággá alakult, ugyanakkor a képek kompozíciója konstruktivista jellegűvé, feszesen szerkesztetté vált. A mozdulatlanság, az állandóság megjelenítésével a dolgok lényegét, s a bennük rejlő mágiát akarták megragadni. A szokatlan környezetbe helyezett tárgyak, a szoborszerű emberábrázolás, álomszerű, mágikus atmoszférát teremtettek képein. A tudatalattiból felbukkanó élmények, félelmes tájak, szorongásos emlékképek felidézésével sajátos, a magyar festészetben egyedülálló világot teremtett és jelenített meg művészetével.
A kiállítás díjtalanul megtekinthető 2022. április 14-ig naponta 10-18 óráig. Április 3-án zárva.
Kategória: Kúria tárlat