A 20. Zsidó Kulturális Fesztivál programja

Frankel Leó úti zsinagóga

Augusztus 27. vasárnap, 19:00 óra (fesztivál „előprogram”)

A zsidó népzenétől a Hava Nagiláig – Vidám nyárbúcsúztató klezmerest

Közreműködnek: Lakatos György – gitár; Nógrádi Gergely – főkántor; a Klezmerész zenekar és a Frankel zsinagóga férfikórusa. Sztárvendég: Kökény Attila – 2010 legjobb férfihangja.

Óbudai Társaskör

Szeptember 3. vasárnap, 15:00 óra

Dalok a Kispipából – Fesztbaum Béla Seress Rezső dalaiból összeállított koncertje

A különös sorsú magyar világsláger, a Szomorú vasárnap szerzője, Seress Rezső. Ezen a délutánon dalainak segítségével megidézzük ezt a jellegzetesen pesti alakot, a „füttyös muzsikust”, a „kis Seresst” aki szinte soha nem hagyta el szeretett hetedik kerületét és évtizedekig volt meghatározó szereplője a pesti éjszakának. Egyedi humora és keserédes melankóliája lett a védjegye, dalai fájdalmasan ismerősek. Egyszerre idézik a kort, a 30-as, 40-es évek mozgalmas, tragikus pillanatait és válnak azóta is mindenkor aktuális szívüggyé, vigasztalóvá, útitárssá. Zongorázni igazán nem tudván, fél kézzel pötyögve, rekedtes hangján adta elő számait, melyek egytől egyig igazi slágerré váltak: Csak átutazó vagyok itt a Földön, Szeressük egymást gyerekek, Az élet egy nagy csodálatos semmi… Vendégkönyvébe dedikált az egész 20. század Toscaninitől a walesi hercegen át Louis Armstrongig. Otto Klemperer, világhírű karmester legendás mondata Seressről: Nem muzsikus – csak zseni.” (Fesztbaum Béla)

Közreműködik: A Kék Duna Szalonzenekar

Goldmark terem

Szeptember 3. vasárnap, 18:00 óra

Karinthy Ferenc: Gellérthegyi álmok

Amikor két ember találkozik, valójában hat személy van jelen. Kettő, ahogyan látják önmagukat; kettő, ahogyan látják egymást; és kettő, amilyenek valójában.” (William James)

Háború van – mindegy, hogy hányadik. Egy katonaszökevény és egy menekült lány bujkál egy gellérthegyi villában. Odakint ellenségek, a házon belül viszont csak egy férfi és egy nő, akik egymásra vannak utalva, akik próbálnak túlélni és megszabadulni a múltjuktól. Játszanak, hogy eltereljék a figyelmüket a robbantások közeledő zajáról. Eljátszanak mindent és mindenkit; a múltat és a jövőt. De hol van a határ a játék és valóság között? És mik a játékszabályok a háború közepén?

Szereposztás: Lány: Bodó Edit, Szabó Sára, Széplaki Szilvia; Fiú: Gulyás Ádám, Inoka Péter, Kocsis Fülöp Soma. Rendező: Kovács Henrietta.

Dohány utcai Zsinagóga

Szeptember 3. vasárnap, 20:00 óra

Budapest Klezmer Band és a Budapest Bár koncert

A Budapest Klezmer Band és a Budapest Bár a „10 év 10 különleges koncert” című jubileumi koncertsorozat keretében áll együtt színpadra a fesztivál keretein belül. A két zenekar régóta nagy tisztelettel figyeli egymás munkáját, s most jött el az alkalom, hogy egy estén közösen is fellépjenek. A Budapest Klezmer Band virtuóz módon ötvözi a Kárpát-medence különféle zenei irányzatait. A sajátos zenei kompozíciókban a hagyományos jiddis motívumok kiegészülnek cigányzenéből átvett és népzenei elemekkel, amit egy csepp modernitással fűszereznek. A Budapest Bár az ismert és kedvelt dalokat cigányzenei alapokon, jazz, pop, rock és számos zenei műfaji elemmel ötvözve értelmezi újra, ám a klezmer műfaja sem idegen számukra, hiszen 2015-ben Klezmer címmel albumot is készítettek. Ezen az estén jobbára „budapest báros” dalokat fognak külön muzsikálni, Behumi Dóri, Keleti András és Kiss Tibor énekesekkel kiegészülve, de közös meglepetéssel is készülnek.

Goldmark terem

Szeptember 4. hétfő, 18:00 óra

Lionel Goldstein: Halpern és Johnson

Joseph Halpern nemrég töltötte be a hetvenet, morcos, hirtelen haragú férfi; hajdanán kétkezi munkásként dolgozott, jó ideje azonban saját, kartondobozokat gyártó vállalkozását irányítja. Dennis Johnson szintén hetven körüli, elegáns, kifinomult, visszafogott, választékos modorú úr; mielőtt nyugdíjba vonult, okleveles könyvvizsgálóként dolgozott. A két férfi még sosem találkozott, és egyértelműen nincs bennük semmi közös. Látszólag. Ám a találkozás elkerülhetetlen, és amikor végre megtörténik, fény derül arra is, hogy ők ketten valamiben nagyon is hasonlítanak… Ahogy kezdik megismerni egymást, régi titkok, ötven éven át elhallgatott hazugságok kerülnek felszínre. Halpernnek és Johnsonnak sok mondanivalója akad a házasságról, az emberi kapcsolatokról, és arról, hogy milyen kevéssé ismerhetjük azt az embert, aki a legközelebb áll hozzánk. A Gólem színház előadása.

Játsszák: Halpern: Székhelyi József; Johnson: Trokán Péter. Valamint: Antal Anna, Kondor Kitti, Lohonyai Katalin, Németh Orsolya, Schallinger Zorka, Petkovics György. Rendezte: Borgula András.

Dohány utcai Zsinagóga

2017. szeptember 4. hétfő, 20.00 óra

Koncz Zsuzsa koncert

Koncz Zsuzsa páratlan pályafutása a bizonyíték arra, hogy a popzenében is lehetséges igazi értékeket felszínre hozni, azokhoz következetesen ragaszkodni, és elveinket mindig szem előtt tartva, egy óriási életművet létre hozni. Dalai bármikor születtek is, érvényesen szólnak a mához. Ezt bizonyítják elsöprő hangulatú, telt házas koncertjei, amelyeken keresztül folyamatos, eleven kapcsolatot tart fent közönségével. Szakmai útját komoly kitüntetések szegélyezik, mint pl.: a Kossuth-díj vagy a francia Becsületrend. Kivételes karrierje újabb állomásaként lép fel zenekarával a fesztiválon.

A Dohány utcai Zsinagóga különleges és emlékezetes helyszín a számomra. Legutóbb hat éve Az Élet Menete Alapítvány javára rendezett jótékonysági koncerten énekeltem ott, többek közt Kulka Jánossal. Feledhetetlen élmény, csodálatos lehetőség volt gondolataink és érzelmeink összekapcsolására a közönséggel. Az együttérzés és szimpátia kinyilvánításáról, egyben a segítségnyújtás szándékáról is szólt az az este” – emlékezik vissza az művésznő.

A Nagy zsinagógában hallható lesz legutóbbi lemezének jó néhány dala, de természetesen felcsendülnek olyan régi nagy kedvencek is, amelyektől Koncz Zsuzsa az lett, aki: ünnepelt, rajongott sztár, ugyanakkor közvetlen, őszinte előadó.

Bethlen téri Zsinagóga

Szeptember 5. kedd, 19:00 óra

Nincs egészen tegnap Erdélyi és máramarosi zsidó népköltés

A dalok szövegeit Kányádi Sándor írta és Almási István zene-folklorista készített hozzá jegyzetet. Laczkó Vass Róbert – színművész (Kolozsvári Állami Magyar Színház) és művész társai közreműködésével. Egy elsüllyedt Atlantisz megidézése, feltámadása egy nagy erdélyi költő segítségével, aki hazaengedte az „egyszervolt”, „kis zsidókat” eltűnt világukba és a magyar emlékezetbe.

Előadják: Nagy Noémi Kriszta népdalénekes; Laczkó Vass Róbert színművész; Szép András zongoraművész; Szép Bálint hegedűművész.

Dohány utcai Zsinagóga

2017. szeptember 5. kedd, 20:00 óra

Nemzetközi Kántorkoncert

Egy izraeli, egy szerb és egy magyar kántor különleges koncertje, mindösszesen egy zongora és egy gitár kíséretében.

A bécsi zsidó hitközség főkántora Shmuel Barzilai, a müncheni Beth Shalom Zsinagóga főkántora Nikola David, és a budapesti Frankel Zsinagóga főkántora Nógrádi Gergely, most először ad közös koncertet. Külön-külön mind szerepeltek már a világ nagyobb koncerttermeiben, kisebb és nagyobb zenekarok kíséretében adtak koncertet.

Budapesti koncertjükön két kiváló zenész – Neumark Zoltán és Lakatos György – közreműködésében állnak színpadra, a zongora és a gitár kiváló kísérői lesznek a három tenor hangjának. Repertoárjukon szerepel voltaképp a teljes vokális zeneirodalom, a liturgikus kántorzenétől, a zsidó örökzöldeken át, az opera klasszikusokig. Európa három vezető kántorának mostani produkciója igazán egyedülálló, egyszerre lesz ünnepélyes, könnyed és fennkölt.

Goldmark terem

Szeptember 6. szerda, 18:00 óra

Beszélő levelek – kinyílik a hírességek postaládája

A Beszélő levelek produkció különleges utazásra invitálja a nézőket: híres emberek, történelmi személyek, ismert művészek életébe pillanthatunk bele legizgalmasabb, legviccesebb, legtragikusabb leveleiken keresztül az ország legjobb színészei, írói, zenészei segítségével. A havonta megrendezésre kerülő estek minden alkalommal más fellépőkkel és más levelekkel várják a nézőket, és az élőzene is fontos szerepet kap az előadásokban. A Zsidó Kulturális Fesztiválon egy külön erre az alkalomra összeállított levélválogatást hallhat majd a közönség Adorjáni Bálint, Gálffi László, Gyöngy Zsuzsi, Hernádi Judit előadásában. Az est házigazdája Szily Nóra lesz, az élőzenei betétekről az InFusion Trióból is ismert Farkas Izsák gondoskodik. Szerkesztő, produkciós vezető: Megyeri Léna. Rendező: Böhm György. A Független Színművészetért Alapítvány produkciója

Dohány utcai Zsinagóga

Szeptember 6. szerda, 20:00 óra

To Meet Again – Songs of Pál S. Gábor

Trio Midnight – Szakcsi Lakatos Béla – Tony Lakatos

A Trio Midnight, Tony Lakatos, Zsoldos Béla és Szakcsi Lakatos Béla a fesztivál keretében mutatja be To Meet Again című lemezét. A magyar táncdalszerző, Gábor S. Pál örökzöld dalait idézik meg jazz verzióban, melyeket eddig inkább csak táncdalénekesektől hallottunk. Felcsendülnek majd olyan mindenki által ismert dallamok is, mint például a Cserháti Zsuzsa által népszerűvé vált, „Kicsi, gyere velem”, vagy a Kovács Kati énekelte „Úgy szeretném meghálálni” című dalok.

A koncert első részében a Kossuth-díjas Szakcsi Lakatos Béla zongoraművész szólóban játszik a szerzemények közül: minden dalt szétszed, összerak, majd megint szétszed és újraértelmez. Hallunk majd közben mélységeket, kellemes lüktetésű jazz frazírozást, és természetesen magas szintű zongorázást.

A második részben a Trió Midnighttal – Oláh Kálmán zongora, Egri János bőgő, Balázs Elemér dob – lép színpadra a világhírű szaxofonzseni, Tony Lakatos és a kiváló vibrafonművész, Zsoldos Béla. A legnagyobb slágereket szedik egy csokorba szép színekkel ötvözve, kimunkált játékkal, végiggondolt hangszerelésekkel, nagyívű szólókkal. A csapat ügyesen lavíroz az emészthetőség határán mozgó modernség és a letisztult dallamos jazz határain belül. Nincs újraértelmezve a zene, csak ki van használva minden értéke.

Hegedűs Gyula utcai Zsinagóga

Szeptember 7. csütörtök, 19:00 óra

Örömünnep – Klezmerész együttes koncert

A 13 éves Klezmerész együttes a zsidó folklór tradicionális klezmer zenéjének képviselője. A klezmer zene a zsidó dallamokkal vegyíti a befogadó népek zenéit, ezért igen sokszínű. A zsidó élet mindennapjaiban és ünnepeiben gyökerező témái hol vidámak, hol szomorúak, de a szomorúságba mindig keveredik némi remény és a vidám dalokban is van egy kis keserűség. A Klezmerész a hagyományokat követi mind a hangszerelésben (hiszen a vezető hangszerek a hegedű és a klarinét, amelyekhez gitár, bőgő és dob csatlakozik), mind a műsorok változatos összeállításában. Repertoárjukban jiddis, héber, ladino nyelvű dalok, hangszeres darabok szerepelnek, de az ismert és népszerű zsidó dalok mellett – azok népszerűsítése okán – helyet kapnak kevésbé ismert művek is. Specialitásuk a kétszólamú ének két énekesnőnkkel, amely egyedülállóvá teszi a zenekart a magyarországi klezmer együttesek körében. Számos hazai és külföldi fellépéseik közül kiemelkedik, hogy 2014-ben és 2015-ben részt vettek a világ egyik legautentikusabb klezmer fesztiválján, az izraeli Cfáti Nemzetközi Klezmer Fesztiválon. Törzsközönségük már tudja, hogy egy Klezmerész-koncert igazi örömünnep, amelynek során a közönség együtt énekel és táncol a zenészekkel, vagyis együtt él a zenével. Az idei Zsidó Kulturális Fesztiválon számos új számmal lepik meg hallgatóikat.

Céljuk a zsidó folklór mind szélesebb körben és nagyobb mélységben való megismertetése, s ebben komolyan számítanak folyamatosan bővülő közönségük szerető érdeklődésére.

Dohány utcai Zsinagóga

2017. szeptember 7. csütörtök, 20:00 óra

Gershwin-est: Budapest Jazz Orchestra – Joanne Faulkner – Balázs János

Világszínvonalú zenei csúcstalálkozónak ígérkezik a 20. század egyik legnépszerűbb, egyben legnagyobb hatású zeneszerzőjének, az orosz-zsidó bevándorló ősök gyermekeként Amerikában született George Gershwin műveinek szentelt hangverseny. A programból az örökzöld song-ok mellett természetesen nem hiányozhat a szerző talán legnagyobb hatású műve: a Kék rapszódia (Rhapsody in Blue) zongorára, ezúttal az autentikus big-band kísérettel.

Az est fellépői igazi nemzetközi sztárok: mindenek előtt a Budapest Jazz Orchestra, amely világszinten is a big-band műfaj elitjéhez tartozik. Állandó partnerük, az amerikai jazz-díva, Joanne Faulkner, aki az egyik utolsó aktív képviselője az Ella Fitzgerald által fémjelzett előadói stílusnak, amely, mint Joanne Faulkner esetében is, az amerikai fekete közösségek templomi gospel-együtteséből ível egészen a legendás New York-i és chicagói jazzklubok világáig. Ehhez társul a nagyszerű és ünnepelt fiatal zongoraművész, a Cziffra György méltó utódjaként jellemzett Balázs János közreműködése: ő az a ritka muzsikus, aki a klasszikus és jazz-entertainment stílusokat gyerekkora óta anyanyelvi szinten tolmácsolja. Balázs János a Rhapsody szólistájaként, valamint Joanne Faulkner zongorista-partnereként csillantja meg ezt a páratlan zenei tudásanyagot, kiegészítve a BJO hangszeres szólistáival.

Goldmark terem

Szeptember 10. vasárnap, 15:00 óra

Nóti Károly: Szeressük egymást

Egy pszichiáter forradalmi újítást dolgoz ki a praxisában: szexuális úton próbálja reparálni a megromlott házasságokat. A sors és a véletlen azonban úgy akarja, hogy előbb saját kísérlete áldozatává válik, aztán ő maga is a szerelem csapdájába kerül, előtte azonban még túl kell élnie a félreértések lavináját. Nóti Károly 1935-ben írt, három felvonásos vígjátéka ma is egyszerre elgondolkodtató és kacagtató.

Szereposztás: Dr. Vas: Jászberényi Gábor; Zsuzsi: Békefi Viktória; Horner: Gulyás Hermann Sándor; Dr. Bíró: Buch Tibor; Sárkányné: Mérai Katalin; Sárkány: Yaszin El Karamany; Demeter: D. Csizmadia Ákos; Kovácsné: Ledinger Carmen.

Rendezte: Szemán Béla; Jelmez: Chriszt Mária; Díszlet: Fülöp Ferenc és Szemán Béla; Technika: Kiss Tibor; Asszisztens: Bodor Böbe.

Dohány utcai Zsinagóga

Szeptember 10. vasárnap, 20:00 óra

Budapesttől Jeruzsálemig – A 100 Tagú Cigányzenekar & a Sabbathsong Klezmer Band közös koncertje

A legjobb hazai cigányprímásokból és muzsikusokból álló 100 Tagú Cigányzenekar és a „több mint klezmert” – a tradicionális kelet-európai klezmertől a modern izraeli slágerekig – játszó Sabbathsong Klezmer Band közös koncertje során egy nagy utazáson vehetünk részt: Budapestről indulva Románián és Ukrajnán keresztül jutunk el egészen Jeruzsálemig, közben kísérőnk maga a zene lesz.

A kétrészes koncert első felében a 100 Tagú Cigányzenekar játszik a csak rájuk jellemző egyedi hangzást képviselve, majd csatlakozik hozzájuk a Sabbathsong Klezmer Band, amikor is híres jiddis dalokat játszanak el közösen. A második részben a Sabbathsong is játszik saját repertoárjából – újdonságokat is bemutatva –, majd az est végén egy közös örömzenélésre kerül sor.

A zenei utazás során felcsendülnek többek között magyar zeneszerzők dalai, majd egy román hórán, jiddis dalon és egy ukrán kolomeykén keresztül megérkezünk Jeruzsálembe, így az út végét jól ismert izraeli dallamokkal zárjuk. A ráadásban pedig a méltán világhírű klezmer-musicalből, a Hegedűs a háztetőnből hallhatunk részleteket a két kitűnő zenekar egyedülálló feldolgozásában.

Goldmark terem

Szeptember 11. hétfő, 18:00 óra

Somnakaj cigány musical

A Somnakaj az első roma sorsjáték avagy gypsy musical, amely egyszerre a színház és (tradicionális cigánydalokkal dúsított) koncert egyvelege romák és nem romák előadásában.

Író: Müller Péter Sziámi; Zeneszerzők: Kovács Antal, Marco Markovic, Szakcsi Lakatos Béla, Szirtes Edina Mókus. Közreműködnek: Oláh Gergő: ének; Falusi Mariann: ének; Kovács Antal: ének, gitár; Tintér Gabriella: ének, kórus; Farkas István: ének, kórus, gitár; Balogh József: – ének, kórus, gitár; Szirtes Edina Mókus: hegedű; Oláh Dezső: zongora; Kovács Máté: dob/percussion; Pengő Csaba: bőgő; Seres Vilmos: klarinét, szaxofon, harmonika.

Hegedűs Gyula utcai Zsinagóga

Szeptember 11. hétfő, 19:00 óra

Jidise máme – Malek Andrea koncertje

A frissen alakult Malek Andi Soulistic projekt a neves énekesnő és a Jáger Bandi együttműködéséből jött létre. „Ebben az évben sok lehetőségem nyílt szakmailag megújulni és új utakon elindulni” – nyilatkozta a többszörös Artisjus- és EMeRTon-díjas énekesnő. Mint Malek Andrea elmondta: „új műfaj van születőben, ami csöppet sem idegen tőlem, hiszen a jazz, az R’n’B ötvöződik a népdallal, eddig még nem látott arcát mutatva. Karcsú hidat emelünk a két műfaj közé. A magyar népdal pedig annyi lehetőséget kínál, olyan gazdag, hogy nincs is más lehetőségünk, mint tisztelettel közelíteni felé.” Malek Andrea kivételes művésznő, aki mindig ünnepként éli meg, ha színpadra áll, és szöveg és a zene mögött nonverbálisan kifejezni, amit érez. S hogy mit érez? Erről így vallott: „Elmondhatatlanul hálás vagyok a Teremtőnek azért, hogy művelhetem magam a zenében, s hogy olyan embereket küld hozzám, akik által egyre tisztább és esszenciálisabb lehet, amit csinálok. A Soulistic ilyen csapat: mély kutak tárulnak fel, más eszköztár, más dinamika. A maga gyerekbetegségeivel együtt nagy szakmai és emberi találkozás. Külön öröm, hogy idén a Zsidó Fesztiválra hazahozhatjuk a kedvenc magyar-zsidó dalainkat, és együtt ünnepelhetjük a zenét a fesztivál művészetre érzékeny publikumával”.

Zenekar tagjai: Malek Andrea: ének; Jáger Bandi: zongora; Hárs Viktor: basszusgitár; Balogh Roland: gitár; Lakatos Pecek András: dob.

Goldmark terem

Szeptember 12. kedd, 18:00 óra

Marianna Salzmann: Anyám mondta

Az Anyám mondta (Mamelosn) egy család nőtagjainak három generációját, konfliktusaikat és összefonódásukat mutatja be. A fiatal Rahel (aki a tanulmányait New Yorkban végzi) nagymamája túlélte a koncentrációs tábort, és az NDK-ban lett meggyőződéses kommunista, míg Rahel édesanyja, Clara sem a judaizmussal, sem a sikertelen kommunista kísérlettel nem tud azonosulni, ő már igazi német. Nők férfiak nélkül, szembenézés a múlt szenvedéseivel, s a szülők és nagyszülők hibáival, rossz döntéseivel. Remek humorral fűszerezett, igazán európai családi és társadalmi dráma a 21. század történelmi díszletei között. Marianna Salzmann darabjai az osztrák és német színpadokon nagyon népszerűek, 2012-ben megkapta a fiatal drámaíróknak járó Kleist-díjat.

Játsszák: Huzella Júlia, Kerekes Viktória, Kiss Mari. Rendezte: Borgula András

Hegedűs Gyula utcai Zsinagóga

Szeptember 12. kedd, 19:00 óra

A Bejn Hajamim zenekar koncertje

A Finali Gábor és Fekete Tamás gitáros által két éve alapított együttes most először lép föl a Zsidó Kulturális Fesztiválon. Mint Finali Gábor, a budapesti Hunyadi téri Körzet rabbija elmondta: tizenhárom tagú zenekaruknak nyolc zenésze és öt énekese van, a mostani programban azonban további két operaénekessel lépnek színpadra. Fontos hangsúlyozni, hogy nem klezmer-zenekarról van szó, hiszen a Bejn Hajamim olyan tradicionális dallamokat játszik, amiket a zsinagógákban hallhatunk az istentiszteleteken – igaz, az ősi zenét a Bejn Hajamim modern, korszerű hangzásvilággal adja elő, így kerül a színpadra a vonósok és ütősök mellett elektromos szóló- és basszus gitáros is. Csaknem két órás előadásuk egyik különlegessége az lesz, hogy nem csak liturgikus dalokat adnak elő, hanem a válogatást adnak a világhírű izraeli popénekes, Uzi Chitman (1941-2005) legismertebb szerzeményeiből, amelyek olyannyira népszerűek, hogy szinte már „nemzeti slágerekké” váltak a zsidó államban. Finali Gábor elmondta: az elmúlt két évben több zsidó ünnepen fölléptek már, tartottak jótékonysági koncertet a leégett zuglói zsinagóga javára, de Budapesten kívül játszottak több vidéki városban is, így például a Szegedi Kulturális Fesztiválon, valamint határon túl Komáromban. A rabbi megjegyezte: habár a Bejn Hajamim legfontosabb feladata azoknak a magyarországi zsidóknak az elérése, akiket reményei szerint a modern, 21. századi hangszereléssel meg lehet szólítani, ám gyakran hívják őket keresztény közösségek is, amit nagyon fontosnak tart az egymás közötti hídépítés szempontjából.

Magyar Rádió Márványterem

Szeptember 12. kedd, 19:00 óra

Silenced – Korcsolán Orsolya hegedűművész hangversenye

Varázslatos programmal lép színpadra hazánk nemzetközi hírű hegedűse, Korcsolán Orsolya, aki ezúttal a Liszt Ferenc Kamarazenekar szólistáival teszi felejthetetlenné a Magyar Rádió Márványtermében rendezett hangversenyt. Az est folyamán felcsendülnek majd legújabb, a Deutsche Grammophonnál megjelent, Silenced című lemezének részletei, ezen kívül a holokausztban fiatalon elnémított, csodálatos tehetségű zeneszerző, Kuti Sándor (1908-1945) művei, valamint Bartók Béla, Kodály Zoltán és Dohnányi Ernő kamarazenei kompozíciói. A hangversenyen elhangzó művek felemelő és színes képet festenek a háború előtti Magyarország zenei életéről, egyedülálló élménnyel ajándékozva meg a hallgatóságot.

Program: Kuti Sándor: Szerenád vonós trióra; Bartók Béla: Duók két hegedűre; Kuti Sándor: Szonáta két hegedűre; Dohnányi Ernő: Szerenád vonóstrióra C-Dúr Op.10; Kodály Zoltán: Intermezzo vonós trióra; Kuti Sándor: Szólószonáta hegedűre; Kuti Sándor: Vonósnégyes.

Közreműködik: Korcsolán Orsolya hegedűművész és a Liszt Ferenc Kamarazenekar szólamvezetői: Hargitai Géza hegedűművész, Várnagy Mihály brácsaművész, Kertész Ottó

Bethlen téri Zsinagóga / Díszterem (II. emelet)

Szeptember 13. szerda, 19:00 óra

A lélek hangja – énekhang, tánc-pantomim, meditáció

A koncert alkotói: Bauer Andrea- ének, a koncert művészi –és terápiás koncepciójának vezetője; M. Kecskés András- balett, tánc, pantomim; Kéménczy Antal – zongora, és zenei vezető; Lajos Péter – ütős hangszerek; Galgóczy Judit – térkoncepció rendezés vezetője; Csonka Zengő Anna – képek/Zennaphotography.

A koncert programja:

  • Kelen Hugó: Recitativo

  • Osvaldo Golijov: Night of the flying horses (performance)

  • Sergey Rachmaninov: Vocalise, Op. 34. No. 14.

  • Osvaldo Golijov: Levante

  • Donizetti – Serra: Díva dala

  • Lajos Péter: Ütős improvizáció

  • Kéménczy Antal: Szefárd dal

  • Arvo Pärt: Silentium

  • Philip Glass: F-moll etűd, No. 6.

  • Osvaldo Golijov: How slow the wind (performance)

Goldmark terem

Szeptember 14. csütörtök, 18:00 óra

Sass Sylvia ária-és dalestje Hauser Adrienne zongorakíséretével

Sass Sylvia Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas szoprán operaénekesnő, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja és Hauser Adrienne zongoraművésznő egy csodálatos, lelket simogató zenei kalandozásra hív minket ezen az estén. A műsorban megelevenedik a francia operairodalom két sorsformáló nő alakja. Részleteket hallunk, Saint Saëns: Sámson és Delila című operájából és a ritkán játszott Massenet: Heródiásból. A koncert második része Schumann legfinomabb lélekrezdüléseit

Részletes program:

  • Camille Saint Saëns: Sámson és Delila, Tavasz-ária az I. felvonásból (Delila)

  • Camille Saint Saëns: Sámson és Delila, Bosszú-ária a II. felvonásból (Delila)

  • Camille Saint Saëns: Sámson és Delila, Csók-ária a II. felvonásból (Delila)

  • Robert Schumann: Fisz-moll Szonáta Op.11, 1. tétel

  • Jules Massenet: Heródiás, Ne taszíts el magadtól

  • Robert Schumann: 3 Dal, Clara Schumann átiratában

In der Fremde – Idegenben Op. 39. No.1.; Schöne Fremde – Szép idegen Op. 39. No.6.; Widmung – Ajánlás Op. 25. No.1.

  • Robert Schumann: Mirtusz (Myrten) – Dalciklusból Op. 25

A héber dalokból: Aus den hebräischen Gesängen; Suleika dala, Lied der Suleika

Dohány utcai Zsinagóga

Szeptember 14. csütörtök, 20:00 óra

Révész Sándor – „Rock and roll közlegények”

Révész Sándor a Generál együttessel már tizennyolc évesen megélte első sikereit, a Piramissal pedig mai szemmel nézve szinte elképzelhetetlen népszerűségre tett szert, egy generáció életérzését fogalmazva meg a zene nyelvén. Szólópályáját nem is annyira a hosszú szünetek, mint inkább az utánuk létrehozott értékálló alkotások jellemzik. Három igényes és egyéni hangvételű albumot készített, 1985-ben, 1993-ban és 2003-ban.

A kiváló zenész most a Rock and roll közlegények című műsorában, a veszprémi Bluesberry együttes két gitáros-énekesével, Horváth Ákossal és Nagy Gergővel áll színpadra. A Generál és Piramis slágerek mellett megszólalnak a szólóalbumok dalai, valamint vadonatúj szerzemények is. A repertoár igen, de a lényeg nem változott: az előadások most is meghitt atmoszférájúak lesznek, kiváló zenével és a megszokott, magas színvonalú, magával ragadó előadásmóddal, azaz Révész Sándorral.