1500-an csatlakoztak „BOTRA FEL!”

Országszerte közel 1500-an vettek részt a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége által szervezett figyelemfelhívó rendezvényen

A Szövetség idén már második alkalommal rendezte meg a „BOTRA FEL!” nordic walking séta a cukorbetegekért elnevezésű kampányát

Közel 1500-an vettek részt a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége által május 12-én második alkalommal megrendezett „Botra fel” elnevezésű rendezvényén. A 18 vidéki városban és 2 budapesti helyszínen megtartott, nordic walking oktatással egybekötött séta célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az életmód és mozgás fontosságára, amelyek segítségével a diabétesz jobban ellenőrzés alatt tartható.

A 20 helyszínen szinte egyszerre indult sétával a szervezők a mozgás fontosságára szerették volna felhívni a figyelmet, amelynek pozitív hatásait a résztvevők maguk is megtapasztalhatták. A magyar fejlesztésű Dcont® vércukormérő készülékcsaládot gyártójának jóvoltából indulás előtt és után is lehetőség volt ugyanis vércukormérésre, így mindenki láthatta, hogyan változott annak szintje a program végére. A mintegy másfél órás séta sokaknál átlagosan 1-2 milli mollal is csökkent a vércukorszint.

Idén két budapesti helyszín mellett Balatonszabadiban, Debrecenben, Gödöllőn, Gyálon, Győrben, Kaposváron, Monoron, Nyíregyházán, Sarkadon, Sárváron, Sopronban, Szegeden, Székesfehérváron, Szekszárdon, Szolnokon, Tiszavasváriban, Törökszentmiklóson és Várpalotán – várták az érdeklődőket.

A diabétesz egyre elterjedtebb betegség. Ma Magyarországon közel 800 ezer diagnosztizált cukorbeteg ember él, és további 500 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen. Óvatos számítások szerint 2027-re a magyar lakosság 20-70 év közötti korosztályában már minden tizedik ember cukorbeteg lesz. Kiemelten fontos tehát, hogy időben diagnosztizáljuk a diabéteszt, és megfelelő információval rendelkezzünk erről az eleinte észrevétlen, de súlyos szövődményekkel járó betegségről. A kezelés hatékonyságának 50%-a függ az orvos által előírt gyógyszeres terápiától, a másik 50% azon múlik, hogy a beteg mennyire képes az addig megszokott, akár több évtizede tartó életmódján változtatni. Az életmód alatt ebben az esetben a táplálkozást, a testmozgást és az önellenőrzést, vagyis vércukormérést értjük. A két kulcsszó pedig a rendszeresség és mértékletesség.

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségéről további információt a következő weboldalon találhat: http://ceosz.hu/.