Így adjunk megbízást ingatlanértékesítésre
Mire kell figyelni szerződéskötéskor?
Vannak dolgok, amelyek a legtöbb ember életében csak egyszer, vagy legfeljebb csak néhányszor fordulnak elő. Bár a világ más pontjain sokkal gyakoribb, hogy rendszeresen váltanak lakóhelyet az emberek, Magyarországon ez lényegesen ritkább, létezik talán egyfajta „röghözkötöttség”, azaz sokan nehezen szánják rá magukat egy komolyabb váltásra. Aztán persze elkövetkezik az az élethelyzet, amikor lépni kell, akár anyagi, akár racionális okokból, és kezdődhet az ingatlan értékesítése. Megint mások nem kötődnek romantikus érzésekkel ingatlanjukhoz, így könnyebben adnak-vesznek, de éppen a gyakoriság miatt nekik sem mindegy, hogy ez milyen segítséggel bonyolódik.
Nem kérdés, hogy bármelyik esetről is van szó, egy lakáseladás az egyik legnagyobb tranzakció az ember életében. Ez gyakran azzal jár, hogy az életünk fontos részletei alaposan megváltoznak, munkahelyet, iskolát, szokásokat váltunk, így a lakáseladás egy nagyon meghatározó döntés lehet. Miközben éppen nagyon sok mindent kell mérlegelni, átgondolni, fontos, hogy igénybe veszünk-e szakértői segítséget, és ha igen, milyet, melyek azok a szempontok, amelyekre figyelnünk kell, amikor ingatlanközvetítőt választunk.
„Az első és talán legfontosabb szempont, hogy az az értékesítő, akivel együtt dolgozik a vevő, olyan ember legyen, aki rendelkezik a megfelelő szakértelemmel, és a kommunikáció nagyon jó vele” – mondja Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője.- „Természetesen arról is érdemes meggyőződni, hogy az adott értékesítő, iroda vagy hálózat rendelkezik-e az adott ingatlanhoz vevőcsoporttal. Erről valójában nem lehet 100 %-osan megbizonyosodni, de azért néhány célirányzott kérdéssel puhatolózhat a vevő. Nálunk például azért elég egyértelmű, hogy mi a belvárosi ingatlanok specialistái vagyunk, így aki Budapesten az V., VI., VII., VIII., IX. kerületben szeretne ingatlant eladni vagy venni, az mindenképpen jó helyen jár, de természetesen más lokációkkal is foglalkozunk, a nyitott franchiseként működő hálózatunkhoz bárhonnan és bármilyen ingatlannal fordulhat bárki bizalommal.”
Minél hosszabb egy megbízás, annál nagyobb az esély, hogy az eladó számára különböző akadályok, rejtett csapdák jelennek meg a folyamat során, ez egyben egy kockázatnövelő tényező is, így mindenféleképpen ajánlott, hogy amennyiben nem érthető a szerződés, akkor jogásszal nézessük át azt az aláírás előtt.
Az egyik komoly csapda lehet az ingatlanértékesítésben járatlan eladó részére a kizárólagos szerződés. Ez ugyanis egyáltalán nem garantálja, hogy az értékesítő többet tesz azért, hogy az ingatlan tényleg el legyen adva. Ahogy Ben-Ezra Orran mondja: „A Central Home tapasztalata alapján gyakran előfordul, hogy sok eladó várja, hogy lejárjon az ilyen típusú szerződésének időtartama, és utána valóban komolyan el tudja kezdeni az ingatlanja eladását, vagy vállalja a kockázatot, hogy ő adja el egyedül az ingatlant, és ebben az esetben az léphet fel, hogy az adott hálózat kötbérért vagy jutalékért perelheti. Tegyük hozzá, méltánytalanul, hiszen érdembeli munkavégzés nélkül szeretne pénzhez jutni, és még ha ilyen esetben a bírósági precedens minden bizonnyal el is utasítja ezt, ettől a kellemetlenségtől érdemes az eladónak megkímélnie magát.”
Mindent összevetve: csak olyan értékesítőkkel kössünk megbízást, ahol az emberi tényezők érvényesültek, és meggyőződtünk arról, hogy az értékesítő jó szakember. És ami a legfontosabb: ne kössünk kizárólagos megbízást, legfeljebb olyan formában, amikor az nagyon rövid időre szól és konkrét értékesítőnek konkrét vevője van (pl. külföldi). Tehát kizárólagosságot csak rövid időre írjunk alá!